@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Yüzbinlerce Kişinin Gözü Önünde Tarih Fışkırıyor
Sultanahmet'in göbeğinde, milyonlarca denecek kadar yanından gelip geçen insanlara rağmen bir tarih fışkırıyor. Bazen 3 -5 kişi bazen bir kaç katı insanın çalıştığı görülen alan Sultanahmet’te Milyon Taşı  olarak bilinen sütunun hemen yanında. 


Sultanahmet’te Ayasofya’nın karşısında Yerebatan Sarnıcı’nın hemen yanında yer alan ve dünyanın sıfır noktası kabul edilen Milyon Taşı ve çevresindeki kazı yapıldığını görenler, herhangi bir tabela olmadığı için bilgi sahibi olmasa da bir kaç kişinin çalıştığı alana sadece bakmakla yetinip kendilerince fikir yürüterek yollarına devam ediyor.

 
Ortada duran alanda bir yıkıntının ortaya çıkartıldığı görülse de meraklı bakışlar hiç eksik olmuyor. Pekala, İstanbul'un ortasında herkese görünecek şekilde Sultanahmet'te neler oluyor.Edindiğimiz bilgilere göre, Osmanlı Devleti döneminde de korunan insanlık tarihinin en önemli eserlerinden Milyon Taşı ve çevresindeki arkeolojik kazılar İBB Miras tarafından 2019 yılında başlamış.
O dönemde Yerebatan Parkı ve çevresinin düzenleme çalışmaları sırasında arkeolojik kalıntılar çıkmasıyla genişletilen projede ilk olarak Su Terazisi'ne Valens Kemeri tarafından gelen bir su kanalı ortaya çıkarılmıştı.


Milyon Taşı'nın hemen arkasındaki arkeolojik kazılarda ise Bizans dönemine ait duvar kalıntıları çıkmış.

@erolkaranet - 2023

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.