@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Yassıada Demokrasi Adası Cami
Acı hatırlarla dolu olan bir zamanların Yassıada'sı bir kaç yıldan beri Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak anılmaktadır. Gidilip görülmesi ve tarihin derinliklerinden olmazsa olmaz hatıraların çıkartılması gereken bir büyük müze. 
Fatin Rüştü Zorlu Camii, İstanbul'un Adalar İlçesi'ne bağlı eski adı Yassıada olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda yer alan tek camidir. 750 m2 kare alan üzerine yapılan cami, Yassıada'da 27 Mayıs 1960 tarihindeki ihtilal neticesinde idam kararı verilen, 1957-1960 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Fatin Rüştü Zorlu'nun anısını yaşatmak amacıyla yapılmıştır. Camiye bakanın adı verilmiştir. 
Cami 600 kişi kapasiteli olup 2013 yılında alınan imar kararı doğrultusunda 2021 yılında ibadete açılmıştır. 
Caminin özelliklerine gelince, hem kubbe hem de minaresinin tasarımında Allah c.c bir ve tek olmasını vurgulayan bir anlayış ön plandadır. Cephe kaplama ve motifleri adanın doğal taş karakteristiğine uygun malzemeden bezenmiştir. Cami şadırvanı ile bütünleşik olarak tasarlanmıştır. Cami minaresindeki özel cam mimari üç amorf form yükselerek minare yıldızını tutmaktadır.


@erolkaranet - 2023


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.