@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Sultanahmet Camiinde Cuma Cemaatine Eziyet
Beş yıl aradan sonra nisan ayında restorasyon çalışmalarının iç kısımlarda bitmesinden sonra ibadete açılan Sultanahmet Camiinde cuma günleri ibadet için gelen cemaatin tek kapıya yönlendirilmesi tepki çekiyor.
Ayasofya Camine giremeyenlerle birlikte aşırı bir kalabalığa sahip olan Sultanahmet Camine cuma namazı için gelen vatandaşlar, caminin Ayasofya kısmına bakan kapısından kontrollü olarak alınmaktadır.
Camiye gezmeye gelenlerle ibadet için gelenlerin namaz saatlerinde ayrılması için alınan önlemin faydalı olduğunu söyleyen cemaat, tek kapıdaki aşırı izdihamın gereksiz olduğunu, Alman çeşmesi yönüne bakan diğer kapıdan da girişlerin sağlanması gerektiğini vurgulayarak cuma saatinde yapılan bu sınırlı kontrolün eziyete dönmemesi gerektiğini ifade ettiler.


Camide yaklaşık 20 güvenlik personelinin görev yaptığı, bununla birlikte gönüllü hizmetlilerle bu sayının daha da arttığını belirten vatandaşlar yabancı turistlerin kesinlikle içeriye sokulmadığını, bunların arasında da ibadet edebilecek Müslümanların varlığının söz konusu olabileceğinin de dikkate alınmasını ifade ediyorlar. Bununla birlikte camiye kısa şortlu erkeklerin, dekolte kıyafetli kadın Türk vatandaşlarının da namaz kılmak için geldiğini söylese de alınmaması gerektiğini ifade eden vatandaşlar cuma saatinde izdihama gerek duymadan en az iki kapıdan kontrollü geçişlerin sağlanması gerektiğini ifade etiler.
Cami derneğinin yıllardır aldığı namaz saatlerinin 30 dakika önce ve sonrası ile, Cuma günleri 12.00 14:30 arası ibadet eden vatandaşların huzur için turist giriş ve çıkış yasağı da memnuniyetle karşılanmaktadır.

@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.