@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Sağlıkçılar, Hastanede Polis de Şiddette İstemiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik "beyaz Reform" çalışmaları sağlık sektöründe eleştirilere neden oldu. Bakanın eylem planını açıklamasına sağlık meslek örgütlerinden tepki yağıyor. Sağlıkçılar, “Bakanın sağlıkta şiddeti doğuran sağlık sistemini düzeltmek yeri,ne hastaneyi polisiye tedbirlerle donatması doğru değil" şeklinde açıklamalar peşpeşe geliyor. 
Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın  "Ağırlıklı olarak hastanelerimizde görevli Emniyet personeli ve güvenlikçi sayısını artırmayı hedefliyoruz. Bu en temel işlerimizden biri” demesi tüm sağlık çalışanlarının tepkisini çekti. 
Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya, “AKP öncesi hastanelerimizde bir tane dahi güvenlik görevlisi yoktu. Sadece hastane polisi vardı. Şimdi yüzlerce güvenlik görevlisiyle şiddeti engelleyemiyorsunuz” dedi.
Yalçınkaya, Bakanın güvenlik önlemleri ile şiddetin çözülmeyeceğini bildiğini belirtti. Diğer yandan, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Ümit Yaşar Öztoprak ise, şiddetin nedeninin asayiş problemi değil sağlık sistemindeki tıkanıklık olduğunu belirtti. Öztoprak,  vatandaşın şiddet göstermesinin nedeni olarak “Mesela; Rapor talepleri var. Alamıyorlar ya da para istenebiliyor. Ya da hasta bir hastanede bir bölüme sevkediliyor ama o bölüm hastanede olmuyor. Bütün bunlar şiddet nedeni olabiliyor. Bunlar çözülmedikçe şiddet sorunu sürecek” ifadelerini kullandı.
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, “Yapılması gereken, şiddeti körükleyen ticarileştirilmiş sağlık sistemine çözüm getirmektir. Sağlık sistemi sorunlar yumağı içinde. Personel yetersizliğinin, ilaç ve tıbbi malzeme temininde yaşanan sorunların, muayene sürelerinin kısalığının, alınamayan randevuların sorumlusu sağlık çalışanlarıymış gibi görülmekte bu da şiddeti artırmaktadır” dedi.
Uğur, “Bakan, sağlıkta şiddeti sona erdirmek istiyorsa önce kendi kullandığı dili düzeltmelidir. İş bırakma eylemi öncesi sağlık çalışanlarına yazdığı mektupta kullandığı ifadelerle bizzat kendisi sağlık çalışanlarını hedef gösterdi. Evet erken uyarı sistemi önemlidir ancak esas olan sağlıkta şiddete zemin hazırlayan sorunlara çözüm üretmektir” diye konuştu.

Kaynak : Cumhuriyet - 2023 - @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.