@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Ritalin, Çocuğunuzu Seviyorsanız , Kullanmayın
Piyasada bulunmayan ilaçlarla ilgili haber yaparken bir ilaç markası dikkatimi çekti. Dehb tedavisinde kullanılan Ritalin. Ritalin adlı ilacın
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB ) tedavisinde kullanılan ilacın da piyasada olmadığını, bir çok ebeveynin de bu ilacı haraıl harıl aradığını görünce merakımı gideremedim ve araştırmaya başladım. Dikkat eksikliği ve hiperaktif çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılan ilacın bu kadar önemseten neydi.
Bu yönde araştırmaya başlamışken "anne babalara bir an önce bu durumu aktarmam gerekir" dedim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Ve başlıkta olduğu gibi evladını seven tüm anne babalara seslenerek bu ilacı çocuklarına kullandırmaktan bir an önce vazgeçmelerini önermek istedim. Dilerim yazımız faydalı olur.
Edindiğim bilgiler göre, Ritalin, hiperaktivite tedavisinde kolayca yazılan bir ilaçmış. Hemen hemen nöroloji doktorlarının bolca yazdığı ilaç türlerinden biri imiş. Genelde ülkemiz insanın kobay olarak kullanıldığını, yurt dışında bir çok kullanmı yasak olan ilaç ve türlerinin ülkemzide serbestçe satıldığını bilen biri olarak Ritalin adlı ilacın menşeini araştırdığımda karşıma " Metilfenidat (methylphenidat) " çıktı.
Bir çok ülkede kırmızı reçete ile satılan ve narkozda kullanıldığını öğrendiğim bu maddenin kokain ve morfinin de içerisinde bulunan bir etken madde olduğunu gördüm. İçeriği "Methylphenidat" maddesi olan Ritalin adlı ilaçta kullanılan, sakinleştirici özelliğe sahip olan bu maddenin yasa dışı madde olarak da satıldığını da Almanya Uyuşturucuyla Savaşma Derneğinin web sitesinde öğrenmiş oldum.
İlacı üreten Noratis firmasının bile bile üretimde kullandığı bu ilaçları çocuklar ve gençler tüketiyor. İlacın ana maddesi olan "Methylphenidat" ile ilgili olarak vikipedi "Metilfenidat (MPH) (ticari isimleri: Concerta, Methylin, Ritalin, Equasym XL, Quillivant XR, Medikinet Retard) fenetilamin grubuna ait, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB), narkolepsi ve kronik yorgunluk sendromu tedavisinde sıklıkla reçete edilen merkezi sinir sistemi (MSS) uyaranıdır." demektedir. Her ne kadar vikipedi fazla detaya girip , daha sonra oluşan uyarılara yer vermese de Haziran 2005 ‘te Amerika’da bu ilacın dağıtım ve kullanımını onaylayan kurum (US Food and Drug Administration) bu ilacın yan etkileri ile ilgili olarak halkı uyarmak durumunda kaldığı ortaya çıkmıştır. Kurum, Ritalin ve benzer ilaçların içeriğinde bulunan maddelerin halüsinasyona, intihar eğilimine, psikotik davranış bozukluğuna, öfkeye ve şiddete eğilimli davranışlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunmuştur. Bu ilaçları kullanan çocukların üçte birinin altı ay içerisinde davranışsal bozukluklar geliştirdikleri ortaya çıkmıştır.
www.silaersantektas.conm adlı web sitesinde de "Çocuk Uyuşturucusu, Ritalin" başlığı altında konu incelemesi yapılmış, bu ilacı kullanan çocuklarda "kısa sürede ortaya çıkan yan etkiler: başlığı altında, "İştahsızlık, kalp çarpıntısı, terleme, Huzursuzluk, kaygı, uyku bozukluğu, Kusma, karın ağrısı, Aşırı hassasiyete bağlı öfke kontrolsüzlüğü, Korku, paranoya, halüsinasyon, Yüksek dozaj alımında kramplar, nöbetler, ölüm tehlikesi, uzun süreli kullanımında ortaya çıkan yan etkiler olarak , "Beyindeki kan dolaşımında iltihaplanma, Akciğer /karaciğer yetmezliği, Burun sıvısının yok olması, Nefes alma zorluğu, Enfeksiyonlar, Kilo kaybı, Fiziksel gelişimde bozukluk, Kas problemleri, Kansızlık, İlacı ani bırakmalarda depresyon, Beyin gelişiminde bozukluk, Nöbetlerin tespit edildiği kayda alınmış.
Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun yayınladığı ilaç prosdürüne göre Ritalin adlı ilacın her bir tabletinde 10 mg metilfenidat hidroklorür içerdiği yazılı. Bunun yanında aynı tablette Kalsiyum fosfat, laktoz (sığır kaynaklıdır), buğday nişastası, jelatin
(sığır kaynaklıdır), magnezyum stearat ve talk kullanıldığı yazılı.. Detaylı bilgiye verdiğimiz linkten ulaşabilir ya da ilacın prospektüsünü inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi arayanlar buraya tıklayabilir. 
Psikiyatrist Prof. Dr. Oğuz Berksun bir makalesinde bu konuya değinerek şunları açıklamaktadır. 
"Ritalin (metilfenidat) öneri dışında kullanımda alışkanlık riski taşır. bu sebeple Ritalin (metilfenidat), sadece reçete edilen kişi tarafından kullanılmalıdır. özellikle uyuşturucu kullanımı ya da bağımlılığı öyküsü olan kişilerde Ritalin (metilfenidat) kullanımı risk taşır.
Doğuştan kalp sorunları olan çocuk ve ergenlerde, Ritalin (metilfenidat) kullanımı ani ölüme neden olabilir. Ritalin (metilfenidat) uzun süreli kullanımı, bir çocuğun büyümesini yavaşlatabilir. Bu ilacı kullanan çocukta büyüme yavaşlamışsa, kilo alımı düzgün ve yeterli değilse mutlaka doktorunuza bildiriniz. Bir doktorun tavsiyesi olmadan 6 yaşından küçük bir çocuğa, hiçbir biçimde, deneme amaçlı da olsa, Ritalin (metilfenidat) vermeyin."
Son olarak, edindiğimiz bilgilerde "Dikkat eksikliği için ilaçsız tedavi yöntemleri de mevcuttur" denildiğini de yazılarımıza ekliyoruz. Bir kaç pskiyatristen bilgi almadan çocuğunuzun geleceğini karatmayın.

Derleme @erolkaranet - 2023

ÖNEMLİ NOT :
Bu makale bilgilendirme amaçlı yazılmış araştırma yazısıdır. Metin, resim, ses veya diğer formatlar da dahil olmak üzere erolkara.net web  sitesinde bulunan tüm içerikler yalnızca bilgi amaçlı oluşturulmuştur. İçeriğin profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Tıbbi bir durumla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunuz için daima doktorunuzun veya diğer nitelikli sağlık uzmanlarının tavsiyelerine başvurun. Makalede hiçbir kurum veya kişi hedef gösterilmemektedir. Kamunun yararına olabileceği düşünülen bilgiler, güvenilir kaynaklardan temin edilmiş ancak doğruluğu %100 taahhüt edilmemiştir. Yanlış yorumlama ve yanlış davranma sonucu oluşabilecek problemler okurların sorumluluğundadır.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.