@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Milli Eğitimden Geç Kalmış Kararlar
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, liselerde sınıf tekrarını hayata geçireceklerini, devamsızlık affını da kaldıracaklarını, açık liseye geçiş şartlarının ağırlaştıracağını bildirdi.
Çok ama çok geç kalınmış kararlar, bunlar.. 
Çoktan yapılmalıydı.
Yıllar öncesinde olduğu gibi. Liseye gidenin parmakla gösterileceği, üniversitelere gidenin saygı göreceği o günlere dönmek gerekirdi. Açık lise çıkardılar. 18 yaş üstüne, bugün örgün okula gidene saf , enayi gözüyle bakılıyor. Bir de uzaktan sınav yaptılar. Beleşten lise diploması aldılar. Üniversite sınavlarında çakınca sınavlarda şaibe aradılar.
Örgün eğitim görenlerle dalga geçtiler. Örgün eğitme gidenlerin hakları devlet eliyle yenildi. Örgün eğitime gidenlere aptal gözüyle bakıldı. Örgün eğitime gidenlerin çektikleri hiç bir sıkıntıyı çekmeden beleşten diploma sahibi olunca devletten aynı haklarla iş istediler. Memurluk sınavlarına, KPSS sınavlarına aynı haklarla girdiler. Örgün eğitimle zorlu bir süreç yaşayanlar beleşten diploma sahibi olan, aynı zamanda bir yerlerde çalışarak para kazananların yanında kaybeden oldular.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yaptığı açıklamaların arkasında durmalı.
Hatta saydıklarına daha çok madde, şart eklemeli. Okumanın, diplomanın aslanın ağzında olduğuna inandırmalı. Bu yazının sahibi zamanında 5 yıl pekiyi ile geçtiği ilkokuldan sonra bir de ilkokul bitirme sınavlarına, 3 yıl ortaokulu okuduktan sonra ortaokul bitirme imtihanlarına, lise bitirme imtihanlarına girdi. Liseye gidilen o yıllarda liseye giden saygı duyardı. Üniversiteye gidene hürmet edilirdi. Üniversiteye giden artık öncü idi, önder idi. Şimdi sokaklarda boş boş dolaşan bilgi zafiyetine tutulmuş üniversiteliler var. Sokaklarda bilgi zafiyetine tutulmuş liseliler var. Kıymetleri yok.
Oysa, Milli Eğitim, diploma almanın işe girmekten daha zor olacağını sağlamalıdır. Kopyala yapıştır uygulamaları kesin kaldırılmalıdır.  Açık lise ve açık yüksek öğretim mezunlarının devlet dairlerinin önem arzeden kurumlarına Milli Eğitim, Sağlık,  çalışması uygulamasına son verilmelidir. Veyahut öncelik örgün okullardan mezun olanlara tanınmalı, çok yüksek puanlarla açık yüksek öğretimi bitirmişlere daha sonra hak tanınmalıdır.
****
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ne diyor:
"Açık liseye kaymalarla ilgili bir dizi tedbir alacağız"
"Özellikle 11. sınıftan 12. sınıfa geçen ortaöğretim öğrencilerinin arasında yaygınlaşmaya başlayan, özellikle pandemi ile başlayıp depremle devam eden süreçte açık liseye kaymalar söz konusuydu. Açık liseye kaymalarla ilgili de bir dizi tedbiri önümüzdeki günlerde mevzuat değişiklikleriyle almış olacağız. Bu, bizim için çok önemli. Hem örgün eğitim çağındaki bir gencimizin, yaygın eğitim kurumlarına gitmesini doğru bulmuyoruz hem de açık okullara devam eden bu çocuklarımız özellikle çok sayıda arkadaşımızın eleştirdiği bu merdiven altı izinsiz kurslar üzerinden bir hazırlık sürecine devam ediyor. Bu merdiven altı yapılarla mücadele etmek açısından özellikle 11. sınıftan 12. sınıfa geçen öğrencilerin açık liseye erişim, açık liseye nakil süreçlerini zorlaştırarak merdiven altı eğitim verdiğini iddia eden yapılarla da mücadele edeceğiz."
Tekin, açık liseye geçişleri zorlaştıracaklarının altını çizerek, Kovid-19 salgını döneminde elektronik ortamda yapılan açık lise sınavlarını eski hâline dönüştürmeyi planladıklarını kaydetti.
"Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz"
"Aynı şekilde devamsızlıkla ilgili ben buradan bir kez daha söyleyeyim, bu konuda önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda çocuklarımız af ya da benzeri beklenti içinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz. Şimdiden arkadaşlarımızı uyarmış olalım, sonra bir problemle karşılaşmamak adına." dedi.
Tekin, meslek liselerinin, mezunlarının kendi alanlarında istihdam edildiği, amacına uygun hizmet veren yapılar olarak yaygınlaştırılacağını belirtti.
Dileriz, Bakanın bu söyledikleri söylendiği yerde kalmaz. 

YUSUF TEKİN'İN YAPTIĞI AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ

@erolkaranet - 2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.