@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Kurumsal Bilirkişilik Tüm Türkiye İçin Başladı
Türkiye adalet alanında yeni bir formata girdi. "Tüzel Kişi Bilirkişiliği " uygulaması tüm Türkiye'de resmen başladı. Ankara'da 2020 yılında,, İstanbul ve Antalya’da 2021 yılından beri pilot olarak uygulanan gayrimenkul değerlemede özel hukuk tüzel bilirkişiliği uygulaması bugün itibariyle ülke genelinde hayata geçti.
Bugüne kadar gerçek kişilerin bilirkişi olarak yaptığı çalışmalar bugünden i,tibaren tüzel kişilerin, yani şirketlerin eline geçmiş oldu. Gayrimenkul hukukundaki davalarda uygulanacak olan yeni sistem ileriki zamanlarda bir çok hukuk ve ceza davalarında da yer alacak duruma gelecek.
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bugün "Tüzel Kişi Bilirkişiliği Tanıtım Toplantısı"na katılarak gayrimenkul değerleme alanında özel hukuk tüzel kişilik bilirkişi uygulamasının ülke genelinde başladığını duyurdu.
Özel hukuk tüzel kişi bilirkişiliğinin Ankara, Antalya ve İstanbul'da pilot olarak uygulandığını hatırlatan Bakan Tunç, yaptığı açıklamada, "Özel hukuk, tüzel kişileri de bundan sonra bilirkişi olarak mahkemelerimiz tarafından tayin edilebilecek. Bunun için de bugün itibariyle tüm ülke genelinde bu uygulama başlamış oluyor. Hepinizin bildiği gibi bilirkişilik müessesesi yargımız açısından çok önemli.. Bugün itibarıyla gayrimenkul değerleme anlamında Ankara icra dairesinde bu uygulamayı başlatıyoruz. Önümüzdeki aylarda da yine özellikle muhasebe alanında araç değerleme alanında da bu uygulamayı başlatmış olacağız" ifadelerine yer verdi.

Kaynak : Adalet Bakanlığı - 2023 - @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.