@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Kirayı PTT Havalesi İle Gönderiyorsanız
Kiracılar dikkat..
İster işyeri ister mesken yerlerinde kiracı olun. Ev sahibine kirayı elden değil de banka ya da PTT üzerinden gönderiyorsanız bu yazımızı dikkatli okuyun.
Bir kiracı PTT aracılığı ile ödeme yapıyorsa dikkate etmesi gereken hususlar vardır. Bu husulardan bir tanesi kiracının tahliye kararı almasında hızlaştırma etkisi yaparken bir diğerinde bu sorun kısmen ortadan kalkmaktadır.
PTT aracılığıyla iki tür ödeme söz konusudur:
Bunlardan biri PTT işyerinde teslim edilmek üzere havale çıkartmak ki, burada havale edilen kira bedeli taşınmaz sahibine PTT şubesinde ödenmesidir ki, bu ödeme biçimi adi ödeme şeklinde de tanımlanmaktadır.
Diğer ödeme şekli de Kiranın PTT aracılığıyla alıcının adresinde yapılmasıdır..İşte bu yöntem kiranın bizzat mal sahibine teslim edilmesidir ki, en uygun bir ödeme şeklidir. Zira adi posta havalesi yani mal sahibinin adına gelen parayı alması için PTT işyerinde teslim almasını sağlamak riskli bir uygulamadır. Mal sahibi adına gelen kira bedelini PTT’ye gidip almak zorunluluğu olmadığından, kiraya verenin PTT’ye gitmemesi halinde kiracı borcunu ödememiş sayılacaktır.
Bu nedenle emsal kararlar ışığında adreste teslim edilmek üzere mal sahibine gönderilen kira alınmış olmasa bile ödenmiş sayılır.
Son olarak tekrar belirtelim ki, kira ödemesi PTT vasıtasıyla yapılacaksa, bir sorunla karşılaşmamak için ödemenin mutlaka “konutta ödemeli” olarak yapılması kiracıyı kurtaracak bir yöntemdir.

@erolkaranet - 2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.