@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


İşyerlerine Kira Zammı Ağustos'ta Yine Zamlandı
TÜİK tarafından yapılan enflasyon oranları açıklandı. Böylelikle işyeri sahiplerinin zam oranı da belli oldu.
TUİK, enflasyonun yıllık ortalamasını yüzde 57,45 olarak açıkladı.
TEMMUZ ayında TÜFE on iki aylık ortalamalara göre %57,45 olarak gerçekleşti.
Böylece TEMMUZ AYINDA sözleşme yenileyecek olan mal sahiplerinin yapabileceği zam oranı belli oldu.
Anayasaya aykırı olan hükümetçe 2022 Yılında yapılan ve bu yıl da devam ettirilmesine karar verilen değişiklikle konutlarda kira artış oranı 2024 Temmuz ayına kadar %25 olarak yasalaşmasaydı 2023 TEMMUZ ayında sözleşme yenileyecek olan KONUT SAHİPLERİ kiralara en fazla yüzde %57,45 oranında zam yapılabilecekti.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız

Kira artış oranı her ay açıklanan enflasyon oranının ardından netlik kazanıyordu. Kiralara yapılan yüksek artışların ardından hükümet tarafından kira düzenlemesi devreye sokuldu. Bilindiği gibi, kira artış oranları enflasyon oranlarından TÜFE baz alınarak hesaplanıyordu. Ancak 2022 yılında yapılan ve 2023 yılında da devam ettirilmesine hükümetçe karar verilen kira artış oranı 2024 Temmuz ayına kadar %25 olarak belirlenmişti.
TÜİK tarafından açıklanan oranlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri ve kiracılar için yasal kira artış oranı olarak Temmuz 2024 ayına kadar konutlar için uygulanmayacak.

@erolkaranet - 03.08.2023


****************
#enflasyon #kirazammı #kira #kiracı #evsahibi #tuik #kiraoranı #kirayazam #zamoranı #kirazammı #kiradatüfe #işyerikirası #evkirası #sözleşme #kiraakti #kirasözleşmesi #emsalkira #tüfe #bugün #haber #sondakika #zam
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.