@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İlham Kaynağı Mescidi Nebevi Olan Cami
Söğütözü Başyazıcıoğlu Cami... Ankara'da ... Küçük Mescidi Nebevi.. Peygamber Mescidi
2007'den beri ibadet edilebilen cami, dış görünümü, minaresi ve yeşil kubbesiyle Medine'deki "Mescidi Nebevi" yi hatırlatıyor.
Ankara'ya yolu düşenler, Söğütözü'nden geçenler başlarını kaldırıp baktığında cami ile birlikte aynı anda Medine hasretini de bir anda yaşıyor.
Caminin dışı kadar iç kısımları da insanı o kutsal beldeye götürüp getiriyor.
Hz. Muhammed aleyhisselamın mübarek kabri şeriflerinde yer alan Cennet Bahçesinde bir anda kendinizi bulabiliyor. Oradaki yeşil ya da çevredeki kırmızı halısında olduğunuzu hissedecek şekilde bir halının üzerinde kılabiliyorsunuz. , Mescid-i Nebevinin içindeki sütunlara benzer yapılmış üç sütundan birinin dibinde oturabilir, duanızı edebilirsiniz. Avize sistemleri altında aydınlanabilir, ana kapısındaki "Muhammed" ismi şerifine dokunabilir ve minaresi ile kubbesi ile oradaymış gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Hatta, Sultan 5. Mehmet Reşat tarafından 1912 yılında yaptırılan Kabe kapısının örtüsü önünde namazınızı eda edebilirsiniz.
Ankara Söğütözü Başyazıcıoğlu Cami süslemesiyle Selçuklu ve Arap cami mimarisi esintilerini taşıyor. Caminin 16 parçadan oluşan tavan süslemesi, tarihteki Türk devletlerini simgeliyor. Dış cephesindeki taşların her biri bir başka vilayetin izini taşıyor. Kayseri sarısı, Kayseri Gülkurusu ve Kayseri siyahı ile birlikte Bayburt taşı bu güzelliğe bir anlam katmış. 
Peygamber Efendimizi bir nebze hissetmek ve Medine'de olmanın hissine kapılmak için bir fırsat olan bu camiyi gezmenizi tavsiye ederiz.
İşte resimlerle Ankara'daki Söğütözü Başyazıcıoğlu Cami
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.