@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Heybeliada Kazasker / Meydancık Cami
Heybeliada, İstanbul'un güneyindeki Prens Adaları'nı kapsayan Adalar ilçesinin beş mahallesinden biri ve ikinci en büyük adasıdır. Heybeliada üzerindeki tek cami Meydancık Cami ya da Kazasker Abdulkadir Efendi Cami olarak da isimlendirilen Heybeliada Camidir..
Babazade Senayî Kazasker Abdülkadir Efendi 1068’de (1657/58) İstanbul kadısı olup Bahçekapı’da bir mescit, bir mektep ve Edirnekapı’da bir cami yaptı. Keçeci Piri Camii, İstanbul’da Fatih ilçesine bağlı Karagümrük mahallesinde bulunmaktadır. Cami 16. yüzyılda Keçeci Pir Ağa tarafından yaptırılmış. Sarmaşık Camii ve Abdülkadir Efendi Camisi olarak ta biliniyor
Abdülkadir Efendi’nin ikinci mabedi Hadîka’da Bahçekapı’da, Hamidi Evvel külliyesi yanında ve Büyük Postahane karşısında Meydancık Mescidi adı ile kayıtlı olup bugün yerinde vakıf yapısı Valide Hanı bulunmaktadır. Bu fevkani mabet yıkılmış ve buna bedel de Heybeliada’da 1935 tarihinde Kazasker Abdülkadir Efendi Camii yapılmıştır. Caminin Meydancık adı buradan gelmektedir.
Bir rivayete göre caminin , Kaptan Hafız Sokağı'nın sonundaki Kazasker Abdülkadir Efendi'nin eşi tarafından yaptırılmış.
1935 senesinde mimar Hakkı Ayverdi tarafından tasarlanan Heybeliada Camisi’nin mahalle mescidi görünümünü koruduğunu, iç mekanda ise Birinci Ulusal Mimari akımın etkilerinin görülür. 
Heybeliada’daki ilk cami olma özelliğini taşıyan Heybeliada Cami, 1936 yılında ibadete açılmıştır. Güzel bir konumda bulunan cami, ferah bir bahçeye sahiptir. Heybeliada, Ümit (cami) Sk. No:3 adresinde konuşlanmaktadır.

 
Ezanlar, diğer adalarda olduğu gibi merkezi ezan ya da ezanmatiklerle okunmaktadır. Cami görevlileri için tüm camilerin hemen yanında lojman olmasına rağmen ve din görevlileri bu kadar yakın yaşamakta iken  ezanların merkezi ezanla okunması yadırganacak hatta şaşılacak bir olaydır.
Camide gasılhane mevcuttur. Bir insan öldüğünde eğer adadaki evde vefat etmişse buradaki camiden , İstanbul yakasında vefat ettiyse ve herhangi bir vasiyeti yoksa öldüğü yere yakın bir camiden kaldırılmaktadır. Camide bir imam ve bir müezzin görevlidir.
Tuvaleti bakımsız. Tuvalet görevlisi olmasına rağmen abdest oturakları dahil bakımsız. Abdest almak için oturduğunuz oturağın bozuk olma ihtimali çok fazla. Vakıfların gelip tamir etmesi bekleniyormuş. gibi bir cevap almanız mümkün...
Heybeliada Camii adaya farkındalık getirmiş. 
Kare planlı, asma katlı caminin bahçesindeki üzüm, ceviz, gül ve dut ağaçları cemaat için ya da yoldan geçenlerin istirahat edeceği bir mekan görünümü veriyor. Bu arada genellikle cami avlularında güvercin görmeye alışsak da burada bizleri martılar karşılıyor.

@erolkaranet - 2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.