@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Evlerinizde Perlatörlere Yer Açın
İstanbul’da barajların son 9 yılın en düşük seviyesine gerilemesi üzerine İSKİ, Kentte yaşanan kuraklığa karşı, tüketimi yüksek abonelerden başlayarak musluklara su aparatı takacak.
Sık sık su tasarrufuna yönelik çağrıda bulunan İstanbul Sular İdaresi, yakında ‘perlatör’ adı verilen musluk aparatlarının dağıtımına başlayacak. 
Aylık kullanımı 20 metreküpü aşan abonelerin musluklarına aparat takılacak. Konuyla ilgili İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, konuyla ilgili olarak, "Bazı bölgelerde musluk açıldığında basınç çok yüksek olduğu için birden çok yüksek miktarda su akıyor. Dolayısıyla bu basıncı azaltacak, suyu daha çok dağıtarak faydalanmamızı sağlayacak aparatlar var. Normalde bizim görevimiz sayaçta son bulmasına rağmen, biz vatandaşımıza yardımcı olmak amacıyla tüketimi yüksek olan abonelerimizden başlayarak, ücretsiz olarak dağıtıyoruz, montajı da arkadaşlarımız tarafından yapılıyor” ifadelerini kullandı."
Solmaz, “İlk etapta vatandaşımız biraz yadırgayacaktır çünkü suyu biraz yavaş akıtıyor ama alıştığınızda bence son derece yararlı bir parça. Aynı zamanda bununla ilgili kullanılan kimyasal maddesine varıncaya kadar, her türlü raporu testi yapılmış düzgün uygun bir aparat. Biz de evimizde, işyerlerimizde kullanıyoruz, kullanılmasını da tavsiye ediyoruz. Şu anda da bizim abone işlerine bunu talep edenlere de takıyoruz. Kendi programımızda şu an ayda 20 metreküp üstü su kullananların neredeyse tamamına takmaya çalışıyoruz. Oldukça ekonomik bir aparat. Piyasada arz edilen ve orijinal olmayan ürünleri tavsiye etmiyoruz. Bizim dağıttığımız perlatör yaklaşık yüzde 40’lık tasarruf sağliyor” dedi.

Perlatör nedir ne işe yarar?

"Perlatör" (veya aerator), su akışını düzenlemek veya suyu ekonomik bir şekilde kullanmak için kullanılan bir cihazdır. Çoğunlukla musluklarda kullanılır ve suyun akışını yumuşatır, sprey şeklinde dağıtır ve suya hava katmaya yarayan, musluğun başına kolayca takılabilen bir aparattır. Su tasarruf kartuşu olarak da bilinir. Bu sayede Perlatör kullanılmakta olan musluklarda su tasarrufu sağlanabilmektedir. Modern musluklarda genellikle dahili bir şekilde gelir. Perlatör musluklara sonradan da eklenebilir. Perlatörün en önemli faydaları; su tasarrufu sağlaması ve suyun verimliliğini arttırmasıdır.

Kaynak : İSKİ - 2023 - @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.