@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Dili olsa Konuşsa Türkiyede Tarih Değişir
"Türkiye'nin ilk saat kulesidir" Dolmabahçe Saat Kulesi, 
Dolmabahçe Cami ya da diğer adıyla Bezmi Alem Valide Sultan Cami ile Dolmabahçe Sarayı'nın Saltanat Kapısı arasında yer alan saat kulesi.
1890-1895 yılları arasında Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırılan saat kulesi 1.210.550 kuruşa mal olmuş
Dolmabahçe Sarayı’nın önünde bulunan saat kulesinin  1890 yıllarından bu yana şahit olmadığı olay yok gibi. 
Hani, derler ya.. Bir dile gelse. 
Anadolu ve Balkanlar ve Ortadoğu'da Kuzey Afrika'da kısaca, Osmanlı İmparatorluğunun önemli şehirlerinde birçok saat kulesini yaptıran Sultan Abdülhamit Han, Dolmabahçe ve Sultanahmet Meydanına da saat kulesinin de yapılmasını ister. SultanAhmet Meydanı’na nasip olmaz. 
Bir rivayete göre, Sultan Abdülaziz tahtan indirildiği için yarım kalan Aziziye Camii’nin taşları kullanılarak bu saat kulesinin yapıldığı söylenir.
Dört yılda tamamlanan saat kulesi de gösterişli bir mimari anlayışa sahip.  
1882 yılında II.Abdülhamit tarafından terazi ve silah eklenerek tamamlanmış birer Osmanlı Arması mermere oyularak yerleştirildi. Yüksekliği 27 metre olan kule, 12 m uzunluğundaki kare kaideye oturuyor. Kaidesindeki su sebilleri yapıyı çok daha özel kılıyor.  Kapı üstü hizasında, dört tarafına dört ayrı barometre var.. Barometrelerde, hava durumları Fırtına- Rüzgâr, Yağmur- Mütehavvil– Eyi Hava – Sabit Hava şeklinde yazılmış.
Kuledeki saatler Fransa’dan getirtildiler. Saatçibaşı John Meyer, Paul Garnier markalı saatleri dördüncü kat alınlıklarına, makinaları da üçüncü kata yerleştirdi. Deniz tarafındaki saat ayrı, diğer üç taraftaki saatler aynı anda kuruluyorlardı. 1979 Yılında, saatler kısmen elektronik sisteme çevrildiler.
Rivayete göre bazı ünlü dolandırıcıların saate bakanlardan bakma parası aldıkları söylenir.

Derleme @erolkaranet#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.