@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Devletin Kiralara Müdahalesi.. İlk Duruşma İki Yıl SonraGeçen yıl alınan ve bu yılda uzatılan kiralara müdahale kararları sonrası, artan enflasyon, vergilere gelen aşırı zamlar, konut krizi derken evsahibi - kiracı arasında cinayete varan olaylara sebep olmaya başladı. Hükümetin yanlış kira politikası, Anayasaya aykırı olarak alınan mülkiyete haklarına müdahalede yanlış kararlar, aşırı vergiler ve patlayan enflasyonla kuşa dönen kiralar ev sahiplerini kiracılarla karşı karşıya getirdi. "Tavşan kaç tazı tut" şeklinde kiracı ile ev sahiplerinin birbirine düşürülmesi, Eylül ayından itibaren şart koşulan ve çözüm getirmeyeceği şimdiden belli olan arabulucu şartı vatandaşı mahkemelere koşturmaya başladı. Öte yandan mesken konutları için getirilen adaletsiz olduğu her fırsatta söylenen %25 sınırının da ev sahipleri için aşırı yetersiz bir oran olarak bulunması "Borçlar Kanunu’nun 138 ve 344’ncü maddelerinde ye alan kira uyarlama, kira tespit davalarının" açılmasına neden oluyor.

Mevcut kiracılardan kurtulmak ya da kira bedellerini artırmak için koşturan ev sahiplerinin yanı sıra mülkü tahliye etmek istemeyen ya da ev sahibi ile zıtlaşan kiracılarda soluğu mahkemelerde alınca verilen duruşma tarihleri iki yıl sonraya kadar uzatılmaya başlandı. Duruşmanın iki yıl ötelenmesi, mahkeme sürecinde çeşitli mazeretler, savunmaların hazırlanması, cevaplara cevap verilmesi, bilirkişi süreci, tatiller derken bir mahkemenin  3 - 4 yıl gibi zamana yayılması ihtimali hukukçular arasında "adaletsizlik" "adil yargılanma hakkının ihlali" olarak nitelendiriliyor.

Bu arada, ev sahibi - kiracı arasında oluşacak olan kavgalar hatta cinayetlerle sonuçlanacak adli olaylar da bu gidişle patlama yapacağa benziyor.

@erolkaranet - 2023

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.