@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Devlet, Bu İki Şehirden Ödemeleri Geri Almalıdır
Geçtiğimiz günlerde Burdur’da toplu taşıma hizmeti veren Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi 65 yaş üstü vatandaşların, basın mensuplarının ve bazı iş kollarında çalışanların ücretsiz olarak yararlandıkları bu hizmetten artık para alınacağını duyurmuştu.
Aksaray Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Veysel Öztürk de, alınan kararla 15 Ekim 2023 tarihinden itibaren 65 yaş üstü vatandaşların minibüslerde ücretsiz taşınmasının son bulacağını açıklamıştı.
Şehir içi ulaşımlarda ücretsiz seyahat eden vatandaşların bu haklarının kaldırılması için çaba harcayan ve sonunda istedikleri sonuca ulaşan bu iki şehirde halk tepkilerini dile getirmeye başladı. Bununla birlikte, vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belediyelere ödemiş olduğu ücretsiz ulaşım bedellerinin de devlete geri ödenmesini gerektiğini vurguladı.
2014 yılında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu ÜCRETSİZ VEYA İNDİRİMLİ SEYAHAT KARTLARI YÖNETMELİĞİ ile 60 / 65 yaş arası vatandaşlar indirimli seyahat ederken, 65 yaş üstü vatandaşlar ücretsiz olarak seyahat etme hakkına sahip oldular. Bu yönetmelikle birlikte, devlet de belediyelere her yıl artırılacak şekilde hazineden ödeme yapmaktadır.
En son 24 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre'de Temmuz 2023 tarihinden itibaren ödenekler artırılmıştı.
Hali hazırda Burdur Belediyesi "TOPLU TAŞIMACILIK ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK"te halen, "6495 sayılı kanunun 88. maddesine göre 65 yaş ve üstü vatandaşlar toplu taşıma hizmetini ücretsiz alacak. Ücretsiz seyahat, birlik, müessese ve işletmeler veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait toplu taşıma hizmetlerinde geçerli olacak. 65 yaş ve üstü vatandaşların ulaşımdan ücretsiz yararlanmaları için kimlik kartlarını göstermeleri yeterlidir." kuralı yer almaktadır.

@erolkaranet - 2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.