@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Cezaevlerine 21 Bin Mahkumun Dönmesi Bekleniyor
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kovid-19 izninden açık cezaevine dönecek olanlara yönelik, “15 Ağustos akşamına kadar geri döneceklerin başvurmaları gerekiyor. Geri dönecek yaklaşık 21 bin hükümlü var. 21 bin hükümlünün, süresi içinde müracaat etmesi lazım. O süre 15 Ağustos'ta sona eriyor” dedi.
Adalet Bakanı Tunç, çeşitli temaslar için gittiği Elazığ’da valilik ziyareti sonrasında Kovid-19 izinlerine yönelik açıklamalarda bulundu.
Kovid-19 izinlerine ilişkin 2020'nin Nisan ayında kanun çıktığını anımsatan Bakan Tunç, açık cezaevindeki hükümlülerin Kovid-19 iznine çıkarıldığını, bu iznin 3 yıl sürdüğünü ve izinde geçen sürenin infazdan sayıldığını kaydetti.

Cezaevine Dönmeyenler Yakalanırlarsa Kapalı Cezaevine
Kovid-19 izinlerine ilişkin açıklama yapan Bakan Tunç, 2020'nin Nisan ayında kanun çıktığını hatırlatarak, Açık cezaevindeki hükümlülerin Kovid-19 iznine çıkarıldığını, bu iznin 3 yıl sürdüğünü, izinde geçen sürenin infazdan sayıldığını kaydetti.
Kovid-19 izinlerine ilişkin sürenin 31 Temmuz itibarıyla dolduğunu, süre dolmadan önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yeni bir yasal düzenleme yapıldığını söyleyen Bakan Tunç, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:
"Bu düzenlemenin içeriği şu şekilde, denetimli serbestlik tedbirine 5 yıl ve daha az süre kalanlar cezaevine dönmeyecekler ama denetimli serbestlik tedbiri için 5 yıldan fazla olanlar, yani cezası daha yüksek olanlar cezaevlerine geri dönmüş olacaklar. Bu düzenlemede kapalı cezaevlerinde barındırılan hükümlüler de açık cezaevine 3 yıl erken çıkmış olacaklar ve denetimli serbestlik olarak da açık cezaevinden 3 yıl erken denetimli serbestliğe çıkmış olacaklar. Düzenleme bu şekilde. Başvuruda 2 haftalık bir süre var. 15 Ağustos akşamına kadar geri döneceklerin başvurmaları gerekiyor. Geri dönecek yaklaşık 21 bin hükümlü var. 21 bin hükümlünün, süresi içinde müracaat etmesi lazım. O süre 15 Ağustos'ta sona eriyor. 15 Ağustos'a kadar müracaat etmeyen hükümlüler haklarını kaybetmiş, direkt kapalı cezaevine gitmiş olurlar. Müracaat ederlerse açık cezaevinde barındırılmaya devam ederler."

Kaynak : Adalet Bakanlığı - 2023 - @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.