@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Amerika Ezan Sesi İle YankılanacakÜlkemizde ezan sesine olan tepkiler giderek artarken Amerika'dan gelen haber şaşırttı. Amerika'da yapıla yasal düzenlemeyen göre cami ve mescitlerde Cuma günleri ve Ramazan boyunca ezan yayını  serbestçe yapılabilecek 
New York Belediye Başkanı Eric Adams ve New York Şehri Polis Departmanı (NYPD) Komiseri Edward A. Caban, her Cuma ve kutsal ay boyunca düzenli olarak belirlenen saatlerde ezanın özgürce  yapılmasını  desteklemek ve kolaylaştırmak için yeni bir karar aldı. 
Belediye Başkanı Adams , "Çok uzun zamandır, topluluklarımızın ezanlarını yükseltmelerine izin verilmediği hissi vardı" dedi . “Bugün bürokrasiyi ortadan kaldırıyor ve camilerin ve ibadethanelerin cuma ve ramazan aylarında izinsiz olarak ezan sesini yükseltmekte özgür olduğunu açıkça söylüyoruz. Müslüman inancına sahip kardeşlerimizin, New York'ta inançlarını yaşamakta özgür olduklarını bilmelerini istiyoruz çünkü kanunlar uyarınca hepimize eşit muamele edilecektir. Yönetimimiz sonunda bunu başarmanın gururunu yaşıyor.” dedi
Yeni düzenlemeye göre, bir cami veya mescit, her Cuma günü saat 12.30 ile 13.30 arasında ve aynı zamanda bir ay süren kutsal oruç ve ibadet dönemi olan Ramazan ayı boyunca her akşam gün batımı namazı sırasında ezan yayınlayabilecek. Ezan yayınlamak için kullanılan ses cihazlarının uygun desibel seviyelerine ve şehrin idari yönetmeliğindeki gürültü kanunu kurallarına uygun olarak ayarlanmasını sağlamak için çalışacaklar.
Belediyenin aldığı karar doğrultusunda, ilk cuma gününden itibaren New York'ta ezan sesi, 12.30 ile 13.30 arasında ve ramazan aylarında iftar vaktinde 'makul bir seviyede' tutulmak kaydı ile dışarıya verilebilecek.

Kaynak : NYC - 2023 - @erolkaranet

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.