@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Süresiz Nafaka Kalkar mı ?
Aile Bakanı Mahinur Göktaş’ın 'nafakanın süresiz olmasının mağduriyete neden olduğu' yönünde yapmış olduğu açıklama nafaka ödeyenleri sevindirdi. Öte taraftan bazı STK'lar açıklamaya tepki gösterdi. Ve haliyle nafaka alan bir çok kadını da korkuttu.
Pekala, nafakanın süreli olacağı imkanı var mı ? Belli şartlarda, bazı nafakalar süreli olsa da genellikle mahkemelerden bu yönde karar çıkmamaktadır. Süreli ve süresiz nafaka çeşidi var olsa da hatta yoksulluk nafakasının evlilik süresine göre ödenmesi planlanacağına dair haberlere rastlansa da , hali hazırda bu mümkün olmamıştır. Yaklışık 10 yıl öncesinden bu güne kadar tartışmaya. açılan 2 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 5 yılın altındaki evliliklerde 7- 8 yıl, 5 ila 10 yıl arasındaki evliliklerde ise 12 yıl nafaka ödenmesi beklentisi oluşsa da bu sadece b,ir fikir olarak kalmıştır.
Bakanın açıklaması, kadının yoksulluk nafakasını ve süresini yeniden tartışma konusu yapmıştır. Her ne kadar nafaka süresiz verilse bile koşulların değişmesi halinde nafakanın kaldırılması veya azaltılmasına yönelik yasal düzenleme Türk Medeni Kanunu 176.maddesinde mevcut olduğundan buna ilişkin yeni bir düzenleme yapılması beklenmiyor. Beklenmemelidir. Günümüzde bazı kadınların sadece nafaka almak için evlilikler yapmaya başladığı gündeme sık sık düşsse de nafaka vermenin şartları, art niyetin ispatı ve kişi ve olaya bağlı bir çok şartlar öne alındığında yüksek mahkemelerden bu niyetteki kadınların nafaka almaları engellenebilmektedir.
Medeni Kanunu 176.maddesiyle mağdur olduğunu iddia eden kişilerin bu düzenlemeden yararlanarak mağduriyetlerinin giderilebileceği, nafaka miktarlarını azaltıp kaldırabilmek imkanı açık ve netken olabilecek boşanmalarda süreli nafaka kararalrının çıkması şu an için imkansız görünüyor.
Yoksulluk nafakası genellikle açlık sınırının altında çok cüzi olarak takdir edilen miktarlar olmaktadır. Magazin haberlerinde çıkan o çok yüksek nafaka talepleri her zaman gerçeği yansıtmasa da herhangi bir vatandaşın eşinin asgari ücret alması sebebi ile sadaka denecek kadar bir nafakaya mahkum edilen, çalışamayacak, çalışmayan sayısız mağdur kadının olduğu asla unutulmamalıdır.
Ve hatta bir çok nafaka kararının çıkmasına rağmen nafakasını ödemeyen erkeklerin varlığı, nafaka ödenmediği için yasal haklarını bilemeyen, şikayet etmeyen ya da "Allah'ından bulsun, onun üç beş kuruşuna mı kaldım" tarzında yaşayan kadınların varlığı da asla unutulmamalıdır.
Bu arada, nafaka alamayanların korkuları da dikkate alındığında ülkemizde nafaka vermek istenmeyenlerin zorbalığı da halk arasında sıkça konuşulmaktadır. Ödenmeyen nafakaların çoğu, gerek duyulan korku gerekse avukat ve icra masrafları yüzünden dava konusu bile yapılamamaktadır. Nafakayı gerçekten halk eden tarafların varlığı azımsanmayacak kadar çoktur. Hiç evlenmeyecek olan, sanatı işi olmayan kadınların tek derdinin çocuklarını yetiştirmek olduğu , baba evinde ya da bir yakının evinde sığıntı gibi kaldığında aldığı üç beş kuruşun bir süre sonra kesilmeye kalkılması adaletsizlik olacaktır.
Bakanın açıklaması her ne kadar yasaya dönüşmese de, bu tür söylemlerin varlığı insanlara korku saçmaktadır. Kadınların uğrayacağı büyük mağduriyeti yok sayıp, sadece boşanan erkeğin hayatına rahat devam etmesine yönelik yasal düzenlemeler yapılması, kadının yoksullukla mücadelede yalnız bırakılması demektir. Bir kadın olan bakanın da bu yönde düşünmesi gerekir

@erolkaranet - 2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.