@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Sakarya Orhan Caminin Selatin Camine Çevrilmesi İsteniyor
Sakarya 1milyon 100 Bin civarındaki nüfusu, 16 İlçesi ile gelişen büyüyen bir şehir..
Büyükşehir unvanına da sahip olan Sakarya’da Adapazarı, şehir merkezi olarak en popüler yerlerden biri olma unvanını taşıyor. Sakarya adından önce Adapazarı olarak ünlenen ilin meşhur ve merkezi  ilçesinde hem merkez hem cuma camisi olarak Orhan Cami bilinmektedir. Bu cami dışında Adapazarı Merkez’ de, Tozlu Cami, Yenicami, Kavaklı Camii, Hasırcılar Şerefiye, Salko ve Aziziye Camileri bulunuyor. Merkez cami olarak kabul edilen Orhan camiden birçok camiye hali hazırda ortak ezan yayını yapılmaktadır.
Adapazarı 15 Temmuz Camili Mahallesi, Adliye sarayı karşısında inşa edilen ve otoparkından, konferans salonuna, toplantı odalarına kadar 5 bin kapalı, açıkla birlikte 10 bin cemaate hizmet etmesi beklenen Şeyh Edebali Cami 2022 yılında açıldı. Şeyh Edebali Cami , Sakarya'nın en büyük camisi olarak listenin en başında yer aldı. 

Orhan Caminin aslından çok uzak olarak yapılan iki ayrı zamanda yapılmış görüntüsü. 1950'lerde yola giden hazireden bugün eser yok 

Orhan Cami Defalarca Yıkıldı, Yapıldı
Bugünkü şekliyle ilk aslına asla benzemeyen ve "Ada köy" iken Sakarya İlinin büyükşehir merkezi olan Adapazarı'nda 1323'te inşa edilen ve doğal afetlerin yol açtığı zararlar sebebiyle zaman içerisinde çeşitli onarımlardan geçirilen Orhan Gazi Camisi, 2020'de ilk hali nasıl olduğu bilinmeyen bir önceki haline uygun şekilde yenilenerek ibadete açıldı.

Orhan Gazi'nin son hali 

İlk yapıldığı yıldan sonra bir kaç deprem dolayısıyla yıkılan caminin 1900 - 1902 yıllarında II. Abdülhamit zamanında yeniden yapıldığı kayıtlarda yer almaktadır. 1967 Mudurnu depreminde yıkılan minaresi onarılmış, fakat 1999 Gölcük depreminde yeniden hasar alınca da profilden yeniden yapılmıştır. Son çalışmalarda tahta ve duvarlarda, eski dönemlere ait altın varak ve kalem işlerine rastlandı. Cami, yaklaşık 15 aylık çalışmanın ardından aslına uygun şekilde yenilenerek 2020 yılında hizmete açılmış..

Orhan Gazinin avlu duvarlarının olduğu görüntüsü

Mezarlık Alanı Gezi Alanı Oldu
Cumhuriyet Mahallesi Bankalar Caddesi Adapazarı adresinde konuşlandırılan duvarla çevrilmiş avlusu bugün olmayan caminin hemen yanı başında bulunan zamanında, cami haziresi olarak kullanılan alan Büyükşehir Belediyesinin 2015 - 2017 çalışması sonucunda park olarak düzenlenmiştir. Adapazarı'nın yerleşik yaşlı halkı tarafından mezarlık üzerinde park yapılması uygun düşmemesi, burada genellikle gençlerin şehre gelen yabancıların dinlendiği alan halinde işlev görmektedir.

Cuma camisi olmasına rağmen küçük oluşu dolayısıyla Cuma cemaatinin yollara taştığı görüntüsü

Öte yandan, Orhan Camii'nin haziresi nin yanında ve kıble tarafında yapılan yer altı tuvaletinin verdiği rahatsızlıktan söz eden yöre sakinleri, yeni yapılan minarenin camiyle bir türlü kaynaşmadığı iddiasındalar. 

Kıble tarafında yapılan tuvalete tepkiler çığ gibi..

Halk; Orhan Cami Köy Havasından Kurtarılsın
Geçen haftalarda  bir sebeple gezdiğim Adapazarı merkezinde mevcut caminin yakışmadığını net olarak dile getirebilirim. Cuma cemaatinin sığmadığı cami adeta bir gecekondu mahallesinde, basit bir şekilde yer alan bir mescit havasında kalıyor. Her ne kadar ayağa kaldırılan Orhan Camisinin halkın nezdindeki beklenti ilçe nüfusuna uyacak şekilde devasa bir caminin yine Sultan Orhan adına yakışır ve onun adını yaşatacak bir cami yapılmasıydı.

Eski hali görünen Tozlu Caminin son  hali kiliseye, işhanına benzetildiği için tepki çekiyor

Adapazarı yerli halkından bir kaç kişi ile yaptığımız görüşmede önceki yapısına benzemeyen Tozlu Caminin bugünkü şekli nasıl insanı soğutuyorsa ve tepkilere rağmen yapılmışsa, "eskiden böyle idi aynısını yaptık" bahanesi edilerek Orhan Caminin de farklı yapılamayacağını iddia edenlerin yanılgı içinde bulunduğu belirtiliyor. Tozlu Caminin daha önceki mistik havasının öldürüldüğünü dile getiren Adapazarlılar hem hazire alanının ayak altından kurtulması hem de cuma cemaatinin sokaklara taşmaması için meydana yakışır, selatin cami havasında bir yeni caminin yapılmasının şart olduğunu dile getirdiler.

Hazire alanı tuvalet ve gezi alanı yapılan Orhan Cami Sakarya'ya Yakışmıyor
 
@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.