@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Serhendi... Menzilden Çıkan Yeni TarikatMenzil Cemaati’nin üçe bölünmesinin ardından başlayan tartışma, büyük kardeş Saki Erol’un Serhendî Vakfı’nı kurmasıyla devam ediyor. Serhendî Vakfı, Semerkand Vakfı, TÜMSİAD, Beşir Derneği ve GENÇKON ile ilişiğini kestiğini duyurdu.
Menzil cemaatinin Gavs olarak adlandırılan şeyhi Abdülbaki Erol’un hayatını kaybetmesinin ardından tarikat üçe bölündü. Abdülbaki Erol hayattayken, oğulları Saki Erol, Fettah Erol ve Mübarek Erol’a halifelik vermişti. Böylece tarikat üçe bölünmüştü. Tarikata bağlı Semerkand Vakfı, Semerkand TV ve şirketler Mübarek Erol’a kalmıştı.
Saki Erol ve Mübarek Erol arasında anlaşmazlık çıkınca, Saki Erol “Serhendî” isimli bir vakıf ve “Dehlevî” isimli bir yayınevi kurdu. Saki Erol vakfın başına oğlu Yakup Erol’u getirdi.
Son olarak, Saki Erol’un kurduğu Serhendî Vakfı bir açıklama yayımlandı. Açıklamada, Semerkand, TÜMSİAD, Beşir Derneği ve GENÇKON ile ilişkinin kesildiği belirtildi
“Kıymetli kardeşlerimiz, Serhendî Vakfı olarak aşağıdaki sivil toplum kuruluşları ile doğrudan veya dolaylı yoldan hiçbir bağımız kalmamıştı: Semerkand Vakfı, TÜMSİAD, Beşir Derneği, GENÇKON.”
Semerkand Vakfı daha çok bağış topluyor, kültürel etkinlikler, sohbetler, seminerler düzenliyor. İnternet sitelerinde yer alan bilgiye göre vakıf; eğitim, gıda, giyim gibi alanlarda ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı hedefliyor.
Beşir Derneği, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye giderek aktif bir şekilde çalıştı. İnternet sitelerinde yer alan bilgilere göre dernek sağlık, giyim, barınma, eğitim, afet ve gıda gibi alanlarda yardımlar dağıtıyor. Bu yardımlar sadece Türkiye’de değil, Pakistan, Yemen, Suriye, Sudan, Endonezya, Afganistan, Somali gibi ülkelerde de devam ediyor.
Bu örgütler arasında Gençlik Eğitim ve Kültür Konfederasyonu (GENÇKON) da yer alıyor. Daha çok gençlik alanında çalışmalarını yürütüyor.
Abdülbaki Erol’un halifesi olarak adlandırılan büyük oğlu Muhammed Saki Erol iki kardeşinin de şeyhliğini ilan etmesi ardından cemaatin bölündüğünü açıkladı.
Semerkand Vakfı Menzil cemaati ile özdeşleşirken devasa bir ekonomiyi de elinde bulunduruyordu.
Asıl kavganın ekonomi yönetiminin başına kimin geçeceğinin kararlaştırılamaması ve küçük kardeşlerin abi Muhammet Saki Erol’un otoritesini tanımaması oluştururken bölünme cemaat içinde fikirsel ayrılıklara oturtuluyor.
Cemaat içerisinde Muaviye üzerinden bir tartışma yaşandığını ve Muaviye övgüsü yapan Muhammet Saki Erol’un, Muaviye’ye görece mesafeli olan kardeşlerin ayrıldığı medyada yer almıştı.

Kaynak : Medya @erolkaranet - 2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.