@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Maden Suyu ve Sodayı Karıştırmayın
Maden Suyu ve Soda Arasındaki Fark Nedir ?

Halk arasında maden suyu ( doğal mineralli su ) ve soda aynı anlamda kullanılmasına rağmen ikisi birbirinden çok farklıdır.
Doğal maden suyu, yer altı sularından elde edilmiş mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan ilerleyerek yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır“. Soda ise, içilebilir suya yapay mineraller ve karbondioksit gazı eklenerek elde edilen “yapay”  bir içecektir.
İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit ve bikarbonat eklendiğinde soda yapmış oluruz. Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın başka hiçbir işlevi yoktur fakat maden suyu doğal bir mineral deposudur.
Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorür, kalsiyum, magnezyum, florür, iyodür, demir,potasyum ve sodyum bulundurur.
İçme suyundan dahi soda yapımı mümkündür. 
Halk arasında sıkça karıştırılan bu içecekleri ayırt etmek için ürün etiketini doğru bir şekilde okumak gereklidir, soda ve maden suyu farkı burada ortaya çıkacaktır.

Soda Nasıl Ayırt Edilir?
Gazlı ve şekerli bir içecektir. Meyveli sodaların yapımında kullanılan karbonmonoksit gazı, tüketim sonucu bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Meyveli sodalar da şeker kullanıldığı için şekerli sudan bir farkı kalmıyor. İçerisindeki şeker miktarından dolayı, özellikle şeker hastalarının kullanmaması gerekir. Günde sadece 1 bardak sade soda içebilirsiniz.
İçerisinde koruyucu maddeler olan sodyum benzoat ve potasyum sorbat ve renklendirici içermektedir.
Tansiyon hastalığı olanların içmemesinde fayda var. Fazla tüketiminde mide yanması, kanaması ve delinmesi gibi sorunlara yol açabilir.
 
Hangisi Soda Hangisi Maden Suyu?
Soda ve maden suyu farkı kendisini içerikte belli eder. Sodanın içinde yüksek oranda bikarbonat bulunur. Soda içindeki bikarbonat, midenin asit dengesini bozar. Bu da sindirimin gecikmesine neden olur. Deyim yerindeyse, soda “hormonlu” domates, maden suyu “doğal” domatestir. ABD'de hipertansiyonda yüksek sodyum içeriği nedeniyle sodanın tavsiye edilmemesi, Türkiye'ye maden suyunun tavsiye edilmemesi şeklinde yansımıştır. Oysa, bir kez maden suyu soda değildir, daha da ötesi çoğu maden suyu kalp ve damar sağlığı için son derece yararlıdır ve tansiyonu düşürücü etkileri vardır. Türkiye'deki maden suları hipertansiyonlu kişilerce rahatlıkla tüketilebilir.

Hangi Markalar Soda?
Türkiye pazarında bulunan soda ve maden suyu üreticileri, ürün etiketlerinde arz ettikleri ürünün içeriğini belirtir. Ürünlerini soda olarak arz eden markalar, genellikle mineralli su çatısı altında pazarlama faaliyetlerini sürdürür. Bu nedenle soda ve maden suyu farkı iyi bilinmeli ve ürün etiketleri doğru bir şekilde okunmalıdır. Maden suyu satışı yapan firmalar ise doğal mineralli su veya direkt olarak maden suyu yazarak tüketicilerin dikkatini çekmeyi başarır. Piyasada bulunan maden suları, genellikle yeşil renkte üretilir. Yeşil, şişe içindeki sıvının güneşin zararlı ışınlarından korunmasını sağlar. Şişe içinde bulunan doğal mineralli suyun çevresel etkenlere karşı korunmasına olanak sağlayan bu özen, üretimin her aşamasında gerçekleşmelidir.

Derleme @erolkaranet - 2023

ÖNEMLİ NOT :
Metin, resim, ses veya diğer formatlar da dahil olmak üzere erolkara.net web  sitesinde bulunan tüm içerikler yalnızca bilgi amaçlı oluşturulmuştur. İçeriğin profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Tıbbi bir durumla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunuz için daima doktorunuzun veya diğer nitelikli sağlık uzmanlarının tavsiyelerine başvurun.
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.