@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Leblebi Ununu Hatırlayan Var mı ?
Leblebi ununu bilirsiniz. 80 li, 90'lı hatta çok eskilere dayanan bir tat.. Küçükken vaz geçemediğimiz tat.. Şimdilerde pek yok. Belki kenarda köşede satanlar vardır ama, o kadar meşhur olmadığı da kesin. Biraz daha hatırlatalım.. Küçük külahla konulan sarımtırak toz. Onu yiyen arkadaşmızı ya konuşturmaya ya da güldürmeye çalışırdık. Hangi durumda olursa olsun, ağzına doldurduğu tozun ağızdan çıkışı vardıki, hem kendi üstübaşı hem de karşısındaki üstü başı leblebi ununa bulanırdı. Leblebi unu hem çok sevdiğimiz bir lezzet, Hem de adeta eğlencelerimiz, gülmelerimizin bir parçası olurdu.
O leblebi unu ne var ki, Eskişehir'de şekil değiştirmiş hali ile meşhur olma unvanını koruyor.
Adı Talkan Kurabiyesi olmuş..
Talkan Kurabiyesi, Leblebi Ununun kurabiye olmuş hali..
2016 yılından bu yana tescilli bir Eskişehir tadı.
Talkan Kurabiyesi, Eskişehirlilerin vaz geçemediği bir tat.
Talkan, Tatarca leblebi tozu anlamına geliyormuş.. Talkan Kurabiyesi (Helviyesi) gelen talepler üzerine Eskişehir’den tüm ülke geneline satışı sağlanmaktadır. 


Talkan Kurabiyesinin İçeriği
İçeriğinde leblebi tozu, beyaz çikolata, pudra şekeri, bitkisel sıvı yağ bulunur.

Talkan Kurabiyesinin Faydaları
Talkan Kurabiyeleri leblebi tozu içeriğinden ötürü herhangi bir mide sorunu yaşatmamaktadır. İçindeki leblebi tozu nedeniyle tok tutma özelliğine sahiptir. Vücudun direncini arttırma özelliği ile sahur sofralarında da tüketilmektedir. Glikoz ve trans yağ gibi insan sağlığına zararlı ürünlerin kullanılmadığı Talkan Kurabiyeleri hamileler, çocuklar gibi her yaştan bireyler gönül rahatlığı ile tüketmektedir. Eskişehir yöresine gelen yabancı turistlerin de severek tükettiği ve ülkelerine kutularca alıp götürdüğü Talkan kurabiyeleri, kendi yöresine has bu lezzetiyle kalacağını düşünülüyor. #Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.