@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Konut Kiralarına Getirilen Sınırlama Davaları Patlattı.
Hükümetin sadece 1 yıl diyerek geçen yıl başlattığı konut kiralarındaki %25 sınırı dava sayısını artırdı. Ayrıca, kiracıyla uğraşmak istemeyen ev sahipleri evini ya boş tutuyor ya da satıyor.

Vergiye %123 Kiraya %25
Enflasyonun %80'lere ulaştığı , verilerin %123 sınırında alındığı 2023 yılında biymesi gereken konut kiralarındaki %25 sınırı kiracı ile ev sahiplerini karşı karşıya getirdi. Maliyetlerin %100'lere ulaşması, enflasyonun artması, emlak vergilerinin %123 artırılarak alınması ev sahiplerini çaresiz bıraktı. Bir de hükümetin 2022 yılından bu yana yaptırım haline getirdiği, %25 kira zammı sınırlaması ev sahiplerini çileden çıkartmaya yetti.

Maliyetler %100'ü Geçti  
Hayat pahalılığını had safhaya gelmesi, ekmekte bile geçen yıldan bu yana %80'lere varan artış, inşaat malzemelerindeki fahiş fiyatlar, ev donanımlarında gerekli olan teçhizat için ödenecek paraların bir yıllık kira bedelinden bile kat be kat fazla olduğunu söyleyen ev sahipleri evlerini kiralamak yerine satmaya yöneldi.

İBB Genel Sekreteri Açıkladı
Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda söz konusu verilere dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, sahibinden.com istatistiklerine göre kiralananın tahliyesi için açılan dava sayısının 2 yılda yüzde 47 arttığını belirtti.
2020 yılında 27 bin 430 dava varken 2022 sonunda dava sayısının 42 bin 31'e çıktığı bilgisini veren Gökce, "Tahliye davaları Sulh Hukuk Mahkemeleri'nde açılan davaların yüzde 60'ına yaklaşmış durumda" dedi.

Adliyeler Zorda
Öte yandan Adliyelerde Sulh Hukuk Mahkemelerinde iş yoğunluğu ikiye katlandı. Son bir yıl içinde açılan 100 davanın 60’ını ‘tahliye’ ya da ‘kira tespit’ davaları oluşturuyor. Hakimler evlere yapılan keşiflerle birlikte karar yazma işlerine yetişemezken, bilirkişi sıkıntısı çekildiği, yazı işleri bölümlerinde mesailerin artmaya artmaya başladığı öğrenildi.

İşyerlerine Neden Sınırlama Yok
Öte yandan işyeri kiralarına sınırlaması getirilmemesini de eleştiren vatandaşlar "Konut kiralarına sınırlama getiren hükümet, ekonomiyi ve  esnafı zora sokan fahiş işyeri kiraalrına sınırlama getirilmemesi adaletsizliktir. Konut sahipleri için istenen fedakârlık işyeri sahiplerinden de beklenmeli ve talep edilmelidir. Senelerce küçük birikimlerle ev sahibi olup kiraladığı taşınmazın geliri ile yaşamaya çalışan ev sahiplerinden fedakârlık bekleyip, işyeri kiralarında çok yüksek meblağlarda aylık kira bedeli alan mülk sahiplerinden fedakarlık beklenmemesi adaletsizliktir. "

@erolkaranet 
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.