@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Heybeliada Terk-i Dünya KilisesiTerk-i Dünya Manastırı, Hagios Spyridon, 

Heybeliada’nın güneybatı sahilinde, Çam Limanı olarak bilinen, hilal biçimindeki dev koyun batıda kalan ucunu oluşturan burun üzerine kurulmuş bir manastır. Eskiden dünya hayatıyla ilişkisini kesmek isteyen keşişler buraya gelir, uçurumun kenarındaki bu manastırda inzivaya çekilirmiş. Keşişler terk-i diyar edip geldikleri için manastırın adı Terk-i Dünya Manastırı diye anılmaya başlamış.
Heybeliada’daki Terk-i Dünya Manastırı ise, adada bulunan Ruhban Okulu’ndaki rahipler tarafından yönetiliyor ve Hristiyanlara hizmet ediyor.
1860’larda Arsenios adıyla bilinen Trakyalı, genç bir keşiş tarafından keşişhane olarak çok küçük bir yapı şeklinde kurulmuş. 1894’de deprem sonucu yıkılmış ve 1954’te Peder Arsenios adlı piskopos tarafından restore edilerek bu halini almış. Peder Arsenios 1905’te öldüğünde bu manastırın bahçesine gömülmüştür. Manastır 1954’te Piskopos Athenagoras tarafından restore ettirilmiştir.
Binanın hemen girişindeki mum yakılan küçük bölmenin açıldığı bir koridor ardından, boş bir salona ve sonra Kilise’ye geçiliyormuş. Kiliseye giremedik. Ziyarete kapalıymış. İlk odada mumlar var ve gelen tek tük kişi dua edip, mum yakıp gidiyor.


İstanbul’daki Rum cemaatin azalması sebebiyle devamlı bir rahip bulunamadığından Terk-i Dünya Manastırı’nda yalnız yaz aylarında (Haziran ortalarından Eylül sonuna kadar) her hafta Perşembe günleri ayin yapılıyor. Manastır, kış aylarında da (pazar günleri hariç) ziyarete açık, çünkü burada ikâmet eden bir aile yaşıyor. Manastır İstanbul Rum Patrikhanesi tarafından yönetilmekte ve doğrudan oraya bağlı.
Manastıra asfalt yol üzerinde bulunan çam ağaçları arasındaki toprak yoldan ulaşım sağlanıyor. Solunuzda Çam Limanı ve Büyükada, sağ tarafınızda Yassıada… Onun dışında uçsuz bucaksız masmavi deniz manzarasıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Gerçekten oturup saatlerce manzaranın keyfini çıkaracağınız bir huzur ortamına sahip kilise bahçesi.

@erolkaranet - 2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.