@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Gaziantep Pirsefa Hazretleri Ve Yuşa Peygamber Türbesi
2021 yılında yaptığımız Gap turumuzda beklemediğimiz bir sürprizle karşılaşmıştık. Rehberimiz, "karşıda gördüğünüz yer Hazreti Yuşa aleyhisselam'ın türedisidir" deyince  şaşırmıştık. Bizler, Hz. Yuşa peygamberin kabrinin İstanbul Beykoz'da olduğunu, hatta oradakinin makam türbesi olduğunu gayet iyi biliyorduk. Burada da karşılaşınca heyecanlandık. Geldiğimiz gün türbe kapalı idi. Pencereden görebildiğimiz kadar baktık. Duamızı ettik. Pencereden gördüğümüz ilk kabir Pir Sultan hazretlerine aitmiş. O kim diye araştırdığımızda ve türbe hakkında bilgi edindiğimizde öğrendiklerimizi de sizinle paylaşmak istedik. 


Bilindiği üzere Yuşa Peygamber (aleyhisselam) İsrail oğullarından olup, peygamberlerimizden Hz. Musa aleyhisselamın yeğenidir. İsrailoğulları'nı göçebelikten kurtaran ve Kenan beldesine yerleştiren kimsedir.
Yuşa (a.s.) , Musa(a.s.)’dan sonra İsrailoğullarını Tevrat hükümlerine göre yirmi dokuz veya yirmi yedi yıl idare etti ve bir rivayete göre 120 bir rivayete göre de 126 yaşında vefat etti.
Yuşa(a.s.)’nın kabrinin nerede olduğu ise tam olarak belli değil. Kaynaklara göre ; Muarra , Nablus ve Halep’den birinde gömülüdür.


Türkiye’de İstanbul Yuşa (a.s.) tepesinde ve Gaziantep’de Yuşa (a.s.)’ın kabir ve makamları vardır. 
Yuşa (a.s.)’ın kabrinin yakınındaki Kunduracılar çarşısındaki bir hanın yapım alanının arka bölümünde içlerinde elekten geçirilmiş ince topraklar dolu kuzeyden güneye doğru uzanan Yahudilerinkiyle aynı mezarlara rastlanmış. Bu duruma bakarak Han inşaasında meydana çıkan mezarların Yuşa türbesi etrafında teşekkül eden bir Yahudi mezarlığı olduğu tahmin ediliyor.


Pir Sefa Hazretleri
Rivayetlere göre Medineli ve ensardan olduğu da söylenen Pir Sefa hazretleri, Hz. Yuşa (a.s.)’ın türbedarı olduğu ve vefat edince buraya gömüldüğü söylenmektedir. 
Gaziantep'te Boyacı Mahallesinde Boyacı Camiinden Kavaflar Çarşısı'na doğru uzanan sokakta Pir sefa denilen mevkide bulunan türbe ziyaretçilere haftanın belirli günlerde açıktır.
Pirsefa Hazretleri ile Yuşa Peygamber aynı yerde yatmaktadırlar. 

Allah c.c şefaatlerine nail eylesin

@erolkaranet / 2023


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.