@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Büyükada Çarşı Cami
İstanbul'un Prens adaları oları bilinen adaların en büyüğü olan Büyükada'da mevcut bulunan Çarşı Caminin yerine yapılan yeni cami Hacı Ali Osman Var adı ile ibadete açılalı hemen hemen 7 ay oluyor. Resmi açılışı henüz yapılamayan camide ibadet edilmeye başlansa da genellikle adaya gelen turistlerin daha yoğun olarak ilgi gösterdiği de bir gerçek.
 Adalar ilçesinin en büyük camisi olarak düşünülen cami 700 kişinin aynı anda ibadetini yapabileceği yaklaşık 500 metre bir alanda inşa edildi.
İstanbul İl Müftülüğü ve Emlak Konut arasında yapılan protokolle cami yapım işini Emlak Konut İdaresi üstlendi. Camiye maliyetin büyük bir kısmını üslenen bir işadamının babasının adı verildi. 


Cami mimari olarak gayet güzel ve bakımlı.. Zaten açılalı kısa süre olduğu için temiz ve bakımlı olması, hatta resmi açılışının yapılması için özen gösterilmiş olması doğal. Cami iskelenin yakınında. Saatli meydandan sola sapın çarşıyı geçip sahile yönelince sağ tarafta görebilirsiniz. 


Caminin rahatsız verici tek unsuru tuvaleti. Kişi başı 5 lira alınan cami tuvaletinde turnikeli sistem var. 
Tuvaleti bakımsız. Sabun ve kâğıt yok ve 5 TL ... Bakımsız tuvalet adaya ve daha doğrusu dini bir kuruma yakışmıyor. Adada bulunan iki camiden biri çarşı cami ise diğeri Hamidiye Cami.
Turnike var ancak ne hikmetse elden alınıyor.... Turnike bozuk deniliyor. Ortaya konulan paraları kim alıyor belli değil. Biz oradayken civar lokantalardan birinde garsonluk yapan biri topluyordu. 5 TL ücreti duyan gören bazı kişiler geri dönüyordu. Namaz kılmak için taharet alacaksanız 5 lirayı vermek zorundasınız. Yoksa sıkışık vaziyette şadırvandan abdest alın. Günahı Diyanetin..
Tuvalet kirli ve sabun kağıt bulma imkanı yok. Sahilde olduğu ve cami tuvaleti olduğu için yoğun bir müşteri performansı var. Camide ibadet etmek için gelenlerin bir çoğu mecburen taharet almak istediği içinde bu ücreti istemeden, tepkiyle ödüyor. 

Tuvaletler günü her saati yoğun...


Büyükada Çarşı Caminin adresi : Fenerbahçeli Lefter Sok., No:8A, Maden Mah., Adalar, İstanbul

Çarşı Caminin şadırvanı

Büyükada eski çarşı camiden tek hatıra bu fotoğraf

Tartışmalar, Engellemeler Yapılsa da tamamlandı
Proje çalışmalarına 2014 yılından itibaren başlanılan ve Büyükada Çarşı Camii Derneği’nin açtığı yarışmaya ülkenin yararına olan her çalışmayı baltalamakla ve siyasi propagandalar yaparak engellemeye çalışan Mimarlar Odası'da mimarlara bu projeye destek vermemeleri konusunda uyarıda bulunmuştu. 
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, meslektaşlarına; Büyükada’nın sosyal ve kültürel dokusuna müdahale anlamını taşıyan cami projesi için açılan yarışmaya “katılmayın” çağrısı yapmıştı.

@erolkaranet / 2023

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.