@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Anaokuluna Kadar İnen Mezuniyet Törenleri Yasaklanmalı
Kökeni, tarihi nereye hangi inanca inerse insin mezuniyette kep atmak bir hayaldi, okuyanlar için. Üniversiteyi bitirene kadar öğrencilik hayatının hayallerinden biri olan kep atma, eğlenme şimdi anaokullarına kadar indi. İşin özünde kep atmanın da cılkı çıktı, çıkartıldı.
Bir de piyasası oluşturuldu. Mezuniyetler rant kapısı oldu. Zengini fakiri mezuniyet töreni için yüzbinlerce lira harcamaya başladı. Bir de işin ucunda saçma sapan törenler, saçma sapan giysiler, saçma sapan bağırıp çağırmalar... Adı mezuniyet töreni de kreşin, anaokulunun, ilk, orta, lisenin mezuniyetleri de ne.. Hatta hatta söz de hafızlık mezuniyetlerinde süsleyip püsleyip meydana çıkartıp sular altında ıslatılması gibi garip eylemler de neyin nesi. Bu bile dini eğitimleri sulandırdığınızın resmidir. Sadece Kuranı kerimi anlamını bilmeden ezberlemiş, olmadığı halde hafızlık payesi vermiş olduğunuz öğrencileri ıslamak çirkinlikten de öte rezilliktir. Sözde bu da mezuniyet töreni..
Bu ülkede lisede okuyanların parmakla gösterildiği yıllarda bile böylesine ucube törenler yapılmazdı. Sadece bir balo adında bir gece yapılırdı. O kadar. O da her yerde her okulda olmazdı. Kep atmak üniversite mezununa has bir olaydı. Mezuniyet törenleri onlara yakışırdı. Kolay mı.. 20 Yıl dirsek çürütmüş saygın bir mesleğin diplomasını almıştı.
Şimdi öyle mi ? Üniversite mezunlarının bile değer bulamadığı günümüzde kep törenleri de anlamsız kalmaya başladı.
Hatta bilgi seviyeleri vasatın çok altında olan, kopyala yapıştır ile öğrenim hayatını sürdüren, hiç bir şey bilmese bile sınıfını geçen, uzaktan sınavlarla kopya üzerinden başarı elde eden bu öğrenciler için mi, bunca şatafat.. İlk, orta ve lisede bedava sınıf geçip üniversite kapısına donk diye vuran bu öğrenciler için mi eğlenceli kep atmalar. Bu neyin ödülü. Neyin kutlaması.
Törenlerdeki giysilere, hal ve hareketlere, çılgınlıklara, içilene yenilene, gemi, yat, beş yıldızlı otel, diskotek ve gece kulübü gibi mekanlarda yaptıklarınıza söz etmiyoruz. Bu konuda ne isterseniz yapın. Çünkü bunlar sizin ahlaki yapınızın ölçüdür. Bunu yorumlamak bize de düşmez. Ne yaparsanız yapın da bilgi ile kafalarını dolduramadığınız, geleceği ile oynadığınız çocukları eğlencelerle, sahte girişimlerle, saçma kutlamalarla kandırmayın. BU şekilde yarın hizmet alacağınız boş beyinlerle belirli makamlarda görev alacak bu insanlardan hizmet beklemeyin. Onları görev aldıkları yerlerde cep telefonlarıyla oynarken, gezinirken gördüğünüzde de laf söylemeyin. Bu zemini sizler hazırladınız. Şimdi de, onlar sizin aciz hallerinize bakarak sizinle eğlendiğinde zorunuza gitmesin.
Sadece bir kere, belki de 1 saat giyeceği cübbe ve kep için yüzbinlerce TL harcayan , paranın hesabını tutmayanla, iki üç kuruş bir kenarda kalsın diyen dar gelirlinin de aynı yarışa sokulduğu bu kep törenlerinde istismar ayrı bir konu.
Sorumsuz okul yöneticilerinin, eğitimcilerin tüccar gibi bilet satıp gelir elde ederiz hesapları yaparak, zemin hazırladığı şan olsun nam olmasın diyerek bu tür uyduruk törenlere teşvik ederken çocuklarımızı üç kuruşluk menfaat uğruna nasıl bir bataklığa acımasızca itmelerini üzülerek izliyoruz.
Birileri artık bu saçma uygulamaya son versin istiyoruz. Artık Milli Eğitim Bakanı mı, Milli Eğitim Müdürleri mi ? Valiler mi ? Yoksa Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle devletin başı mı son verecek. Vermelidir.
Başarısızlıklarla dolu eğitim hayatının çirkin yansıması olan mezuniyet törenleri kesin yasaklanmalıdır.

@erolkaranet
 

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.