@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Merkez Bankasının Başkanı Müthiş Türk Ünvanlı Kadın Kim...28 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerimin ardından 28. Dönem Milletvekili Genel Seçim Sonuçları Resmi Gazete'de yayımlanarak netleşti. Özellikle tüm gözler Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ilk tercih ettiği isim olarak gösterdiği Merkez Bankası Başkanlığına getirmeyi düşündüğü isim oldu. Şimşek'in tercih ettiği isim ise Amerika'da ünlenen bir Türk Kızı oldu. Dünya çapında Müthiş Türk Kızı ünlenen isim Hafize Gaye Erkan...
 9 Haziran 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile göreve başlayan, Erkan Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı oldu... 
Bilindiği gibi, 1931'de Selahattin Çam'la başlayan Merkez Bankası'ndaki erkek başkanlar dönemi 
günümüze kadar geldi. Bugüne kadar Merkez Bankası'nda görev yapan 25 başkanın tamamı erkekti.

Hafize Gaye Erkan Kimdir
 • Ekonomi Doktoru Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul'da doğdu. Erkan’ın ailesinin Malatya kökenli olduğu ve İstanbul’a göç ettikleri bilinmektedir. Babası bir makine mühendisi, annesi ise matematikçiydi ve Erkan, eğitim hayatına büyük bir başarıyla adım attı.
 • Erkan’ın amcasının oğlu Hüsnü Doğan ise eski devlet bakanlarından Yusuf Bozkurt Özal’ın yeğenidir. 
 • İstanbul Erkek Lisesi'nden ikincilikle mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne kabul edildi.
 • Üniversite sınavında Türkiye genelinde 26. sırada yer alarak başarısını kanıtladı.
 • O dönemde Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California gibi prestijli üniversitelerden burs teklifleri aldığı halde tercihini Princeton Üniversitesi'nden yana kullandı.
 • Princeton'daki eğitim süresince "Onursal doktora" bursuyla desteklendi ve bir ev, aylık 3.200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı'ndan sınırsız bütçe imkânlarına sahip oldu.
 • Erkan, tercihini Princeton'dan yana kullandı. Finans mühendisliğinde doktora yapmayı tercih etti.
 • 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı. Hafize Gaye Erkan, 250 yıllık geçmişi olan ve dünyaya yön veren birçok ünlü ismi mezun eden Princeton tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu.
 • ABD'nin en genç finans profesörü unvanını alan Erkan'ın bu başarısıyla üniversite yönetimi 2.5 asırlık tarihindeki mezuniyet sistemini değiştirerek 2 yıllık mezuniyet zorunluluğunu 1 yıla indirdi.
 • Hafize Gaye Erkan 185 yıllık geçmişi olan dünyanın en fazla tanınan mücevher ve tasarım şirketlerinden biri olan Tiffany & Co'nun Yönetim Kurulu Üyeliği'ni yaptı, satış sürecini yönetti. 
 • Dünyanın en önemli finans kurumlarından teklif aldı. Hafize Gaye Erkan'ın ilk tercihi Goldman Sachs oldu. Ayrıca yaklaşık on yıl süresince Goldman Sachs'ta çalışarak finansal sektörde önemli deneyimler kazandı. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin yönetim kurullarına ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi, sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme-satın alma gibi konularda danışmanlık hizmetleri sundu.
 •  2009 yılında ABD yönetiminin el koyduğu First Republic Bank'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı görevinin yanı sıra Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı oldu.
 • Federal Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (FDIC) tarafından yönetilen bankalarda başarılı sonuçlara ulaşan Erkan First Republic Bankası'nın Başkanı, eş CEO'su ve Yönetim Kurulu üyesi oldu. ABD'deki finans kuruluşları arasında en genç CEO olmayı başardı. Hafize Gaye Erkan'ın First Republic Bank'tan ayrılışını Bloomberg, 12 dakikalık yayınla "flaş" gelişme olarak duyurdu.
 • 2019 yılında Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker's Women to Watch listesine seçildi. 2018 yılında San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi.
 • Erkan Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi'nde görev yapıyor.
Hafize Gaye Erkan, ABD'de yaptığı önemli çalışmalar ve başarıların ardından "Müthiş Türk Kızı" diye anılmaya başladı.

@erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.