@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Konut Sahipleri Çıldıracak
Ev sahipleri bakımından adil olmayan sonuçlara sebep olan ve mahkemelere kadar giden konut kiralarındaki %25 oranı, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamayla, 2 Temmuz 2023 itibarıyla bir yıl daha uzatıldı.
Geçen yıl Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 23 Temmuz 2023'de son bulacağı belirtilen konut kiralarındaki artış oranı sınırlaması her ne kadar Anayasa’ya aykırılığı iddia edilse de, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira artış oranını yüzde 25'le sınırlandıran düzenleme ile şu ifadeleri kullandı:
"Yüzde 25 üst sınırı 2 Temmuz 2023 itibarıyla bir yıl geçerli olacak. Konut kiralarındaki kira artışı yüzde 25 üst sınır olarak uygulanacak. Son aylarda fahiş fiyatlarla ilgili mücadele ile ilgili aldığımız tedbirler var. Kira uyuşmazlıkları noktasında aldığımız bir tedbir var. Arabuluculuk sistemi devreye giriyor. Dava açmadan önce arabulucuya gitme durumu olacak. Mahkemelere gitmeden çözümü dostane bir şekilde olacak. Eylül ayından itibaren devreye girecek"

Cumhurbaşkanı da Açıklamıştı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da grup toplantısında, sınırlamanın devam edeceğini açıklamıştı.. Erdoğan, "Geçici düzenleme ile yenilenen kira artırım oranını 25 ile sınırlamıştık. Yenilenecek sözleşmeler içinde aynı uygulamayı sürdüreceğiz" demişti. 

İşyeri Sahipleri Keyfince Zam Yapabiliyor.
Kira artışlarında getirilen üst sınır uygulamasının, kapsam bakımından işyerleri için geçerli olmaması da konut sahiplerince haksız olarak nitelendiriliyor. Zamları artıran en önemli etkenlerden biri olan işyeri kiralarının da sınırlandırılması gerektiğini belirten vatandaşlar, çoğu insanın geçim kaynağı olan konut kiralarına sınır getiriliyorsa, işyerlerine de getirilsin düşüncesindeler...

@erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.