@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Helvacı Baba Türbesi Yeniden YapılıyorYaklaşık 3 yıl önce dile getirdiğimiz yaklaşık dört yıldır adeta enkaz durumunda duran Vezneciler semtinde bulunan Helvacı Yakup Baba türbesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden ayağa kaldırılıyor.
Üç yıl önce "Helvacı Yakup Baba Türbesini Böyle Görmediniz" başlığı (okumak için tıklayınız ) ile duyurduğumuz İstanbul Fatih ilçesindeki Vezneciler semtindeki Helvai Yakup baba Türbesi'nde nihayet çalışmalar başladı.

Gerçek yeri, Şehzade Cami bahçesinde bulunan daha sonraları askeri idarenin sebep göstermeden kaldırıp, halen İstanbul Üniversitesi'nin Laleli ve Beyazıt yerleşkeleri arasındaki yere taşınan Helva-i Yakup Efendi (Helvacı Baba) Türbesi bir kaç yıldan beri mezbelelik halinde idi. İBB tarafından sadece çevresi saç levhalarla kapalı tutulan mezar yerinde çalışmalar başladı


İBB tarafından sosyal medyadan da yapılan açıklama ile buranın orijinal halinde türbeden çok bir tekke olduğu, normalde büyük bir konak varlığının tespit edildiği öğrenildi.
2004'te Tekkenin selamlık bölümünün yanmasıyla ortada kalan türbe için tekrar ruhsat alınabilmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile çalışma yapıldığı, çalışma sonunda yapının tarihi tekke mimarisi niteliği ile tekrardan hayat bulacağı belirtildi.

Helva-i Yakub Efendi Hazretleri Kimdir

Türbesinin kapısında yazan kitabede Helva-i Şeyh Yakub Efendi ile ilgili şu ifadeler yer almaktadır:
Helvai-i Yakub Efendi k.s. (Helvacı Baba) Silifke'nin Zeyniye Köyü'nde doğmuştur. Gönle düşen Allah aşkıyla İstanbul'a gelip Pir Ali Aksarayi Hazretlerine instisap etmiştir. İsmail Maşuki Hazretlerine enişte olma şerefine ermiştir. Kanuni Sultan Süleyman, Bozdoğan Kemeri'ne bitişik birkaç oda yaptırıp Helva-i Yakub Efendi Hazretlerine vermiştir.
Helva-i Yakub Efendi Hazretleri Hicri 997 (Miladi: 1588) yılında vefat etmiştir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız

@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.