@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Eminönü'nde İETT ZulmüBugünlerde Eminönü'ne yolunuz düştü mü bilmem. Eğer İETT otobüsleriyle Eminönü'nden bir yerlere gidecekseniz peşin peşin söyleyelim, bir kaosa, sinirlenmemeye, birileriyle tartışmamaya dikkat ederek gidin.

Vapurdan ya da Otobüsten inen yolcuların yeni perona gitmek için bitmeyen yürüyüşü
İETT'nin son peron düzenlemesi İstanbulluları resmen çıldırtma noktasına getirebiliyor.
Bilenler bilir, yıllar yılı Eminönü Galata Köprüsünün az ötesinde bulunan deniz motorlarının önündeki alan İETT harekat alanı idi. Vapurdan, motorlardan inen vatandaş hemen önündeki duraklarda sıraya girip ulaşım imkanı buluyordu.

2022 Eylül ayında yeni peron Zindan hanın yanına alınmıştı

Geçen yıl başlayan bir türlü sonuca gidilemeyen Alibeyköy -  Eminönü tramvay hattı için duraklar geçen yıl Eylül ayında Zindan Hanın önündeki alana alındı. Bu kez durak sayıları azaltılmış, bir kaç hattın yolcusu aynı durakta bekletiliyordu.
Buna da razı olan İstanbulluları yaklaşık 10-20 gündür daha beter diyeceğimiz yeni bir düzenlemeye tabi tutan İETT "zulüm görün" dercesine İstanbulluları isyan ettirmeye başladı.
İETT'nin son uygulaması şöyle...

500 metrelik yürüyüş sonrası perona ulaşabiliyorsunuz. Arkadaki köprü Haliç Metro Köprüsü

Neredeyse Eminönü'nden kalkan otobüslerin ikinci durağı olan Haliç - Metro otobüs durağının arkasına, Yenikapı - Hacıosman metro köprüsünün geçtiği köprü hizasına taşıdığı perona vatandaşı yürüterek söz de rahatlık sağladığını iddia ediyor. 

Haliç Metro Köprüsünden Yeni Peron Alanı - Keşmekeşe dikkat


Vapurlardan ya da Eminönü son durağa gelen otobüslerden inip, bir başka otobüse aktarma yapmak isteyen yolcular en az 500 metre mesafe kat etmek zorunda kalıyor. 

Yaşlı, hasta, hamile çocuklu insanları iskelelerden, T1 Hattının durağından 1000 metre yürütecekler


Sözde yenilenmiş duraklara gelen vatandaş burada ikinci bir sorun ile karşılaşıyor. Gitmek istediği hattın durağında en az 8 - 10 farklı yere giden otobüs yolcularını aynı durağa esir ediyor. 
Hal böyle olunca da girecek sırayı bulamayan İstanbullular karmakarışık bir düzen için gideceği otobüsü bekliyor.

Aynı durakta 8-10 hattın yolcusu bir arada. Otobüs bekliyorlar


Gelen otobüse ise sıraya girmeden hercümerç içerisinde binmeye çalışan yolcular arasında itiş kakışlar, tartışmalarda da başlıyor. Yaşlı, hasta, hamile ve çocuklu yolcular, kalabalığa girmekten korktukları için  durağa erken gelmiş olsalar da, otobüslere en son binmek zorunda kalınca da yer bulma imkanı bulmakta zorlanıyorlar.
Medeniyetin bir göstergesi olan sıraya girerek araca binme adeti de İETT'nin berbat organizasyonu ile hayal oluyor.

Yolcular bir yanda otobüsler bir yanda.. Zamanı bekleyen otobüsler ışıklarını kapalı tutuyor.


Öte yandan, perona giren otobüslerin perona girmeden önce tabela ışıklarını kapatarak yolun bir kenarına çektirildiği de gözlerden kaçmıyor. Hat numaralarının kapatılmasıyla durağa girmeden bekletilen otobüsler bir kenarda yolcular diğer bir kenarda bekletilmektedir.
Eminönü İETT peron alanı resmen insanları birbirleriyle kavga etmesine imkan tanıyacak şekilde bir çağın gerisinde kalan düşüncenin eseri olarak tepki çekmeye başladı bile..
Emimönü'nde otobüse binmek isteyen İstanbulluların çilesi bakalım daha ne kadar sürecek.
Konu hakkında bir vatandaş tepkisi "Tam bir keşmekeş. O kalabalık saatte otobüsler sığmamış. Arkadaki bekleme alanları dolu. Duraklar yollar çift sıra dolu. Bir otobüs daha girecek yer yoktu. Ayrıca bu kadar hattı 5-6 tane durağa tıkıştırmanın anlamı neydi ki? Eski duraklarda her hattın peronu belliydi. Otobüs kendi hattının peronunda bekler, oradan yolcusunu alır giderdi. Şimdi koymuşlar bir durağa 10 tane hat, kimin eli kimin cebinde belli değil. Yer mi yoktu yani eskisi gibi düzenli bir durak yapısına?" şeklinde ifade ederken İETT Genel Müdürü Dr. Buğra Gökce 18 Mayıs 2023 tarihli twitter mesajında soruna pembe gözlüklerle baktığını belli edecek şekilde "Bölgedeki ulaşım entegrasyonunu artırmak için de hızla çalışıyoruz. " diyor 


İETT Genel Müdürünün paylaşımı..

"T5 Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı inşaatı nedeniyle Eminönü Peronu’nu kullanan otobüs hatlarımız yeni yerinde hizmet vermeye devam edecektir." dedikten sonra "M2 Yenikapı - Hacıosman Metro Hattı ve T5 Alibeyköy - Eminönü Tramvay hattımız ile @ietttr  otobüslerimizi enregre etmek için İETT’nin Eminönü peron alanını yeni yerinde hizmete sunduk." diyordu. 


İETT Genel Müdürünün objektifine rastlayan keşmekeş..
Gelen otobüse önce binmek için yola çıkarak bekliyorlar

Burada entegreden söz eden genel müdür şehir hatları ve T1 Kabataş - Bağcılar tramvay hattına  olan uzaklığı da görmezlikten geliyordu. Sadece bu değil tabi, paylaştığı fotoğrafta meydanın ortasına kadar yığılmış yolcuların çektiği sıkıntıyı da göremeyecek durumda idi. 
Genel Müdüre göre "İstanbul’un 54 farklı bölgesinden Eminönü’ne ulaşan günlük yaklaşık 400 otobüsün" yolcularını 6 durağa ( 6.peron da 11 tane hat biraz az (!) olmuş sanki ) mahkum etmekte başarı herhalde...


Peron 6..11 Hattın yolcusunu aynı durağa sıkıştırmak hangi akla hizmet dersiniz.

Bir yanda hareket saatini bekleyen otobüs bir yanda otobüs bekleyen yolcu.. Kaosun ortası

Sözde durak yapmışlar 54 farklı yere gidecek 400 otobüsün durağını 6 durakta toplamak hizmet değildir.


@erolkaranet - 20.06.2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

1 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.
  1. YAZDIKLARINIZ VE PAYLAŞIMINIZ ÇOK DEĞERLİ ALTINA İMZAMI ATARIM... O PARTİLİ BU PARTİLİ DEĞİLİM AMA 2019-2024 İBB PARTİ DÖNEMİ MEDENİYET ANLAYIŞLARINI GÖRMÜŞ OLDUK... BEYİN YOK BUNLARDA... HİZMETİ YAPARSIN AMA ULAŞIMDAKİ ENTEGRE DURUMUNU ÇÖZÜMLEYİP YAPARSIN DEĞİL Mİ? GERÇEKTEN HALKI BU DURUM RAHATLATIYOR MU YOKSA EZİYET Mİ VERİYOR ONA BAKARSIN... AMA BUNLARDA O BEYİN YOK.

    YanıtlaSil