@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Yurt İçi Uçak Seferleri Üç Yıl Yasak Edildi
Fransa'da kısa mesafeli uçuş yasağı yürürlüğe girdi
Fransa'da trenle alternatifi bulunan 2,5 saatin altındaki iç uçuş seferleri yasaklandı.
Söz konusu yasak 3 yıl boyunca geçerli olacak.
Fransa Ulaştırma Bakanı Clément Beaune Twitter'da yaptığı açıklamada, Fransa'nın kısa mesafeli iç hat uçuşlarına yönelik yasağının nihayet 23 Mayıs sabahı yürürlüğe girdiğini duyurdu. Hükümet kararnamesi, derhal geçerli olmak üzere, iki buçuk saatten daha kısa bir tren bağlantısının olduğu tüm iç hat uçuşlarını esasen yasaklıyor. Kararnamede şu anda sadece Paris-Orly, Nantes, Lyon ve Bordeaux arasındaki güzergahlar öngörülüyor.
“Karbon nötrlüğüne ulaşmak, hala emisyonların %30'unu oluşturan karbonsuzlaştırma taşımacılığı açısından eylemimizi güçlü bir şekilde hızlandırmak anlamına gelir. Yaşam tarzlarımızı karbondan arındırmak için amansız bir mücadele verirken, düzenli, hızlı ve verimli tren bağlantılarından yararlanan büyük şehirler arasında uçağa binmeyi nasıl haklı gösterebiliriz? Bu, sera gazı emisyonlarını azaltma politikasında önemli bir adım ve güçlü bir semboldür. Beaune, kararnamenin kabul edilmesini kutlayan bir açıklamada, bu önlemin, hükümetin daha az sera gazı yayan ulaşım türlerinin kullanımını teşvik etme politikasıyla tamamen uyumlu olan, dünyada bir ilk olduğunu söyledi.
Hareket, Fransa'nın 2021 İklim Yasası'nın bir parçası, ancak mevzuata başlangıçta ülkenin Havalimanları Birliği (UAF) ve Uluslararası Havalimanları Konseyi'nin (ACI Europe) Avrupa şubesi tarafından itiraz edildi ve Avrupa Komisyonu'na havale yapılmasına neden oldu. geçen yıl aralık ayında yasağa yeşil ışık yakmıştı.
Komisyonun onayından sonra kamuoyunun görüşüne açılan derece, ardından Danıştay'ın görüşüne sunuldu ve nihayet yayımlanarak Salı sabahı yürürlüğe girdi.
Kısa mesafeli uçuş patlamasına ek olarak, Fransa, Paris ve Fransız Rivierası arasında sık sık yapılan seferlerle yüklenen Avrupa'da en fazla özel jete sahip ülke olduğundan, özel uçuşları da büyük ölçüde azaltmak için çalışıyor. Çevreci kampanya grubu Transport and Environment (T&E) tarafından yapılan araştırma, 2019 kalkışlarının yüzde onunun özel jetlerle yapıldığını ve bunların yarısının 300 milin altındaki yolculuklar olduğunu ortaya çıkardı.
Yeni kısa mesafe kurallarını savunan ulaştırma bakanı Clément Beaune, halkın enerji krizi ve iklim değişikliğiyle başa çıkmak için kesintiler yaparken, ülkenin süper zenginlerin özel uçak kullanmasına artık müsamaha gösteremeyeceğini söylediği bildirildi. "Fransa'nın bu alanda öncü olmasından gurur duyduğunu" söyledi ve kararı "sera gazı emisyonlarını azaltma politikasında ileriye doğru atılmış büyük bir adım" olarak selamladı.

@erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam