@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Levent Barbaros Hayrettin Paşa Cami Açılıyor
Süleymaniye Camii'nden esinlenilerek tasarlanan İstanbul Levent semtinde yapımı tamamlanan Barbaros Hayrettin Paşa Camii yarın ibadete açılacak.
Türkiye'nin ilk 'sürdürülebilir dini yapısı' Levent Barbaros Hayrettin Paşa Cami nakış nakış işlendi ve İstanbul'un en güzide semtlerinden birinin en merkezi yerinde yarından itibaren Müslümanları huzura varacağı kutsal yerlerden biri olacak.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 2016 yılında cami alanı olarak imar planlarına işlenen 18 bin 400 metrekare büyüklüğündeki araziye, Levent Cami Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan Levent Barbaros Hayrettin Paşa Cami 20 bin kişi kapasiteli olarak İstanbulun önemli camilerinden biri olarak ibadete açılacak.


RAKAMLARLA LEVENT CAMİİ
İhale bedeli 159 milyon 738 bin lira olan cami, 5 bin 744 metrekarelik alan üzerinde yükselecek.
Kapalı ve açık alanlarıyla birlikte toplam 20 bin kişi kapasiteli olacak cami, klasik mimari özelliklere sahip.
Caminin mimarisinde Mimar Sinan'ın Süleymaniye Camisi'nden öykünüldü. Caminin inşasında, modern inşaat tekniklerinin tamamı kullanılacak.
Camide 900 araçlık 4 katlı otopark bulunacak.
23 metre ana kubbe çapına sahip olan caminin ana kubbe yüksekliği ise 44 metre olacak. Caminin 2 minaresi 66, 2 minaresi 77 metre yükseklikte inşa edilecek.
İçinde 9 asansörün de yer alacağı camide, 2 tane çok amaçlı salon bulunacak.
Levent Camisi ibadete açıldığında, Sarıyer Büyükdere'den Yıldız Hamidiye Camisi'ne kadar ana arterdeki tek büyük cami olacak
Levent Camisi'nin temeli 3 Temmuz 2020'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla atılmış ve yine Cumhurbaşkanı tarafından 12 Mayıs 2023 günü Cuma namazı öncesi törenle ibadete açılacak


@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.