@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Sandık Gözlemciliği Avukatlara Yasak14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde ülke genelinde binlerce avukatın görevli olarak sandık başlarında gözlemci olarak bulunabileceği kararı YSK tarafından red edildi. 

Her ne kadar , 1982 Anayasası’nda, “Seçimlerin genel yönetim ve denetimi” başlıklı 79. maddedsine dayanarak Seçimler, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. maddesine dayanak olarak avukatların sandık başlarında "gözlemci" olarak görevlendirildiği barolar tarafından günlerce duyurulsa da YSK ( Yüksek Seçim Kurulu" buna izin verilemeyeceğini açıkladı.

Barolar tarafından yapılan açıklamalarda "Anayasal ve yasal düzenlemeler ışığında, seçimlerde gönüllü veya resmi görev alacak tüm avukatların seçimlerin yönetimi ve denetimine savunma adına katıldıklarının dikkate alınarak, tüm Yargı organları, emniyet makamları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının avukatlara görevlerini yerine getirilmelerinde yardımcı olmalarını istiyoruz." denilmesine rağmen YSK, "baro başkan ve üyelerinin, sandık alanlarında "gözlemci" olarak görev yapamayacaklarına ancak bir seçmen olarak oyların sayım ve dökümünü izleyebileceklerine ve ilgili kanun maddeleri çerçevesinde itiraz haklarını kullanabileceklerine" karar verdi.

YSK'nın kararında "298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'da, kimlerin gözlemci olacağının belirlendiği, bunlar arasında siyasi partiler dışında sivil toplum örgütlerine yer verilmediği, bir seçmen olarak oyların sayım ve dökümünü izleyebilecekleri ve 298 sayılı Kanun'un 110'uncu ve 112'nci maddeleri çerçevesinde itiraz haklarını kullanabilecekleri" vurgulandı.

@erolkaranet - 13.05.2023

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam