@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Samatya Hastanesi Taşınalı İki Ay Oldu. Rutin Hastaların Haberi Yok..

İstanbul Fatih'te bulunan Samatya Hastanesi apar topar yerinden taşınalı iki ay oldu, rutin hastalar halen Kocamustafapaşa'daki polikliniğe gidiyor. Hastalar, rutin hastalara bildirim gönderilmemesinden şikayetçi..
6 Şubat'taki depremlerin ardından İstanbul’daki sağlık kurumlarındaki risklere karşı hastanelerin tahliye ve taşınmalara ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 8 Mart’ta yaptığı açıklama sonrasında İstanbul'un merkezinde yer alan Cerrahpaşa, Çapa ve Samatya Hastanelerinin taşınmalarına hız verildi.
1960 yılında Samatya adıyla da bilinen İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin İşçi Sigortaları Hastanesi olarak hizmet veren hastanenin poliklinikleri 27 Mart 2023 tarihinden bu yana Haseki Eğitim ve Araştırma Binasının Aksaray'daki binasına taşınmıştı.

Rutin Hastalar Tepkili
İki ayı geçkin zamandır Aksaray'da hizmet veren hastanenin rutin kontrollerine sahip ve aylar önvcesi verilen randevularla sürekli doktor gözetiminde bulunan hastalar, taşınma olayının kendilerine bildirilmemesi yüzünden önce Koca Mustafa paşa semtindeki binaya gidiyor. Binanın boşaltılmış olduğunu ve taşındığını da güvenlik görevlilerinden öğrenen hastalar tekrar ya taksi tutarak ya da yürüyerek 2 km ötede bulunan Haseki Hastanesinin eski poliklinik binasına gitmek zorunda kalıyor. Kendilerine en azından sms ile bilgi verilmesi gerektiğini belirten hastalar ilgisizliğe şikayetçi oldular. 
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Aksaray'da salı ve perşembe günü surtime (mesai dışı çalışma ) diğer günlerde normal mesai esasına göre hizmet vermektedir. Bu arada İstanbul hastanesinin merkez binasındaki servislerin çalışmaya devam ettiği de belirtildi. 

Hastane Personeli Evlerinden Olmak İstemiyor
Öte yandan çoğu Samatya, Yedikule ve KocaMustafapaşa ile Aksaray semtlerinde oturan hastane çalışanları hastanelerin uzak ilçelere taşınmasına, çalıştıkları yerlerin uzak ilçelerde faaliyet göstermesiyle birlikte evlerinden olacaklarını, kiraya taşınmak zorunda kalacaklarını ifade ederek tepki göstermeye devam ediyor. 

Bakanlık, Samatya Taşınmayacak
Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy gibi yüksek nüfuslu ilçelerdeki hastaları endişelendiren “taşınma dedikodusu”nu kesin bir dille yalanlayan Sağlık Bakanlığı, Samatya Hastanesi olarak da bilinen İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Beylikdüzü’ne taşınacağı yönündeki haberleri yalanlandı. Bölgedeki en büyük hastanelerden biri olan, Trakya’dan bile hastaların geldiği Samatya’nın taşınmasının hiçbir zaman gündemde olmadığını belirten bakanlık yetkilileri, hastanenin uluslararası hasta kabülünde de atılım yapacağını kaydetti.
Bakanlık, "yıllık 1,5 milyon hastaya hizmet veren hastanenin, önümüzdeki dönemlerde sağlık turizmi alanında yapılacak yeni yatırımlarla yurt dışına açılması ve uluslararası hasta kabulünde de atılım yapması planlanıyor. Gerek hizmet kapasitesi, gerek hizmet kalitesi ile vatandaşların memnuniyetinin bilindiği, hiçbir zaman taşınmasının gündemlerinde olmadığı bundan sonra da Sağlık Bakanlığı’nın vizyon hastanelerinden biri olmaya devam edecek” dedi.


Diğer Hastanelerde Durum
Öte yandan deprem güvenliği nedeniyle büyük bir kısmı yıkılan ve  boşaltılan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin Yeşilköy'deki Bin yataklı Murat Dilmener Hastanesi’nin tamamının Cerrahpaşa’ya tahsis edildiği, bazı polikliniklerin ve servislerin İstanbul Eğitim ve Araştırma ve Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde hizmet vereceği açıklandı. 
Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nin B ve C bloklarındaki kadın hastalıkları ve doğum ile çocuk hastalıkları bölümleri tahliye edilecek ve Bahçelievler Devlet Hastanesi ve İstanbul Fizik Tedavi Hastanesi’ne taşınacak.
Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde B ve C bloklarındaki hizmetler aynı kampüsteki Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Prof. Dr. Asaf Atasever Ek binası ile Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde sürdürülecek.
İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ihtiyacını karşılamak için Gümüşsuyu ek binasında ilave kapasite oluşturulacak.
Kağıthane Devlet Hastanesi aynı nedenle tahliye edilmiş ve Şişli Hamidiye Etfal Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne taşınmıştı. 
Siyami Ersek, Üsküdar Devlet, Sultan 2. Abdülhamid Han, Fatih Sultan Mehmet, Erenköy Fizik Tedavi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin bazı bölümleri veya tamamen kapatılarak Feriha Öz Araştırma ve Eğitim Hastanesi gibi depreme dayanıklı başka hastanelere taşınacak.

@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.