@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Mayıs Ayı İşyeri Kiralarına Yapılacak Zam Oranı Belli OlduTÜİK tarafından yapılan enflasyon oranları açıklandı. Böylelikle işyeri sahiplerinin zam oranı da belli oldu. 

TUİK, Mayıs 2023'de enflasyonun yıllık ortalamasını yüzde %67,20 olarak açıkladı. 

NİSAN ayında TÜFE on iki aylık ortalamalara göre yüzde %67,20 olarak gerçekleşti. Böylece MAYIS AYINDA sözleşme yenileyecek olan mal sahiplerinin yapabileceği zam oranı belli oldu. 

Geçen yıl yapılan değişiklikle kira artış oranı 2023 Temmuz ayına kadar %25 olarak yasalaşmasaydı 2023 MAYIS ayında sözleşme yenileyecek olan KONUT SAHİPLERİ kiralara en fazla yüzde %67,20 oranında zam yapılabilecekti.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız

Kira artış oranı her ay açıklanan enflasyon oranının ardından netlik kazanıyordu. Kiralara yapılan yüksek artışların ardından hükümet tarafından kira düzenlemesi devreye sokuldu. 
Bilindiği gibi, kira artış oranları enflasyon oranlarından TÜFE baz alınarak hesaplanıyordu. Ancak geçen yıl yapılan değişiklikle kira artış oranı 2023 Temmuz ayına kadar %25 olarak belirlenmişti.
TÜİK tarafından açıklanan oranlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri ve kiracılar için yasal kira artış oranı olarak Temmuz 2023 ayına kadar konutlar için uygulanmayacak.
Her ne kadar süre uzatılması yönünde söylemler artsa da konutlarda %25 zam sınırı yeni bir düzenleme olmazsa 2 Temmuz’da sona erecek. Sonrasında işyeri gibi TÜFE 12 ay ortalaması uygulanacak.

@erolkaranet - 03.05.2023

****************
#enflasyon #kirazammı #kira #kiracı #evsahibi #tuik #kiraoranı #kirayazam #zamoranı #kirazammı #kiradatüfe #işyerikirası #evkirası #sözleşme #kiraakti #kirasözleşmesi #emsalkira #tüfe #bugün #haber #sondakika #zam
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam