@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Mahkeme Tebligatları PTT'nin İnisiyatifinde ..
Adliyeler tebligat gönderiyor, e-tebligat kullanmayan vatandaş mağdur oluyor. PTT çalışanlarının tebligat konusunda hassas davranmaması, bir çok insanı mağdur ediyor. Yapılan şikayetlere rağmen kendini düzeltmeyen PTT elemanlarını da denetleyemiyor.
Avukatların e-tebligata geçmesiyle birlikte adliyelerden gönderilen tebligatları alma konusunda sıkıntıları ortadan kalkmasına rağmen bir şekilde adliyelik olan vatandaşların maktu tebligat almalarındaki sorun halen devam ediyor.
Çağı yakalayamayan ve sürekli personel sıkıntısı çektiği gözlenen PTT kurumunun posta ve kargo dağıtım işlerinde ne kadar yavaş kaldığı artık bilinen bir gerçek.. Bunun yanı sıra memur kadrolu PTT çalışanlarının tebligat dağıtmakla yükümlü olduğu da diğer bir gerçek. Taşeron işçisinin daha fazla olarak işlerine önem vermesi gereken memur PTT çalışanları tebligat konusunda sık sık uyarılara muhatap olduğu, bu konuda eğitimler verildiği bilinmesine rağmen yine de uzun sürede tebligatların PTT şubelerinde beklediği de acı bir gerçek. Sadece İstanbul içerisinde bile Adliyelerden gönderilen tebligatın 20 - 30 günde muhatabına teslim edildiği görülüyor.
Sadece bu gecikme değil bazı PTT çalışanlarının "yerinde yok" tanınmıyor" "bilinmiyor" gibi absürd gerekçelerle tebligatları muhtara bırakarak iş yükünden kurtulmaları da bir başka suistimal olmaktadır. Tebligatların geç teslimi ile adli işlemlerin uzamasına sebep olması bir yana, muhtarlara bırakılan tebligatların da sahiplerine ulaşmaması, yüzlerce insanın habersiz şekilde "tebliğ edilmiştir" işlemlerine muhatap olmasına sebep olmaktadır. Zira, kanun gereği muhtara bırakılan tebligatlar tebliğ edilmiş sayıldığından karşı taraf hukuki işlemlere başlarken, bundan habersiz bir çok haciz işlemlere, adli mahkumiyetlere muhatap olan vatandaşlarda haklarını arayacak merci bulamıyor.
En basitinden aşağıda örneği görülen tebligat zarfında görüleceği gibi, muhatap aile binasında oturmasına, ikamet ettiği yerde 30 -40 yıldır oturmasına ve sadece bina değil sokakta tanınan biri olmasına rağmen PTT görevlisi tarafından "4.katta tanınmamaktadır" ibaresiyle iade edilecek ya da muhtara bırakılacaktı. PTT görevlisinin eksik ve keyfi işlemi ile ve hatta asılsız beyanı ile geri gidecek ya da muhtara bırakılacak olan bu tebligattan habersiz muhatabın uğrayacağı yasal zararları kim telafi edebilir ki..


Bu örneğin yanı sıra sosyal medyada paylaşılan mağdur vatandaşların tebligat dağıtım şikâyetlerine duyarsız kalmak ta PTT idaresinin yüz karasıdır.


Tebligat dağıtmak ciddi bir iştir. PTT'nin tebligat dağıtma konusunda ataleti ya da başaramaması, teknolojinin ve ulaşımın maksimum seviyede olduğu bir dönemde anlaşılır gibi değildir.

@erolkaranet


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.