@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kız Kulesinin Topları
İstanbul Boğzının inci tanelerinden biri olan bir adı “Kule-i Duhter” olan Üsküdar'daki Kızkulesi son restorasyon çalışmasıyla halkın ziyaretine açıldı. Kulenin teras katı ile topları en fazla ilgi çeken yerlerinden oldu. 
İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in inşa ettirdiği yapıda kule etrafına taş malzemeden, etrafı mazgallarla çevrili küçük bir kale yaptırılmıştı. Düşman gemilerinin boğazdan geçerek İstanbul'a zarar vermesini önlemek için yapılan kaledeki toplar yeni yerlerine konuldu. 
Zamanla, Osmanlı devleti büyüdükçe, devlet güçlendikçe Kız Kulesi’nin güvenlik için kullanma ihtiyacı ortadan kalktığı için asıl amacı dışında kullanılmaya başlanılan toplar, merasimlerde selamlama için atılmaya başlamış. İstanbul’a önemli ziyaretçilerin geldiği günlerde, bayramlarda, donanmanın sefere çıkışı ve dönüşü, padişahların saltanat kayığı ile boğaz gezintilerinde, şenlik ve kutlamalarda buradan merasim topları atılmaya başlanmış. 
Bugün yer alan toplar Fatih Sultan Mehmet tarafından yerleştirilen toplar değil II. Mahmut ve Sultan Abdülaziz dönemlerine ait üç topu videomuzda izleyebilirsiniz


@erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.