@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kuranı Tebliğ Edenlerin Para Kazanması
KURAN'A GÖRE DİN TEBLİĞ EDİLEREK PARA KAZANILMAZ...

Bu konu aslında defalarca gündem olmuş bir konu.
Biz de Kuran’daki ayetlerle bir kere daha hatırlatmak istedik.
Kuran’a baktığımızda, dini anlatmaktan para kazanmak bir mümin için yasaktır. Dini anlatarak para kazanan kimselere de uyulmaması gerektiği bildirilir.
"Sizden ÜCRET İSTEMEYENLERE UYUN, onlar hidayet bulmuş kimselerdir." (Yasin suresi,21)
Bu ayetten, dini anlatmaktan para kazanmanın çok kötü bir davranış olduğunu, doğruyu bulanın ancak dini anlatmaktan para kazanmayanlar olduğunu anlıyoruz. Kuran “DİNİ ANLATMAKTAN PARA KAZANMAK YASAKTIR” mesajı veriyor ise, biz Müslümanlar olarak buna uymakla yükümlüyüz.
Kuran'da din adamlarını övücü hiçbir ayet bildirilmediği gibi hep din adamlarına karşı ağır eleştiri içeren ayetler indirilmiştir. 
Kuran’da zaten din adamı diye bir zümre de oluşturulmamıştır. 
Kuran’ın oluşturmaya çalıştığı toplum yapısında, KADIN-ERKEK HER MÜMİN, KURAN'I ARAŞTIRMAK, ANLAMAK, BİLMEK VE İÇİNDEKİ MESAJLARI İNSANLARA TEBLİĞ ETMEKLE sorumlu tutulmuştur.
Bu zamana kadar, gönderilen hiçbir peygamber dini anlatmaktan ötürü para kazanmamıştır.
Ancak savunma savaşı serbesttir, savaş ganimeti kazanmak başka bir şeydir, her Peygamber de savaş yapma durumunda kalmamıştır.
Nitekim Kuran’da elçilerin dini anlatmak için ücret almadıklarını aşağıdaki ayetlerden de açıkca görmekteyiz.
  • Hz. Yunus (selam onun üzerine olsun ) Ücret İstemedi
"Eğer yüz çeviriyorsanız, sizden zâten hiçbir ücret istemedim. Benim ücretim, ancak ALLÂH’a aittir. Bana Müslümanlardan olmam emredildi.” (Yunus Suresi, 72)
  • Hz. Hud (selam onun üzerine olsun ) Ücret İstemedi
Hûd; “Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 127)
  • Hz. Nuh (selam onun üzerine olsun ) Ücret İstemedi
Nûh; "Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 109)
  • Hz. Salih (selam onun üzerine olsun ) Ücret İstemedi
Sâlih;“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 145)
  • Hz. Lut (selam onun üzerine olsun ) Ücret İstemedi
Lût;“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 164)
  • Hz. Şuayb (selam onun üzerine olsun ) Ücret İstemedi
Şu’ayb;“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 180)
  • Hz. Muhammed (selam onun  ve ailesinin, dostlarının üzerine olsun ) Ücret İstemedi
İşte, o Peygamberler, ALLÂH’ın doğru yola ilettiği kimselerdir. (Ey Muhammed!) Sen de onların tuttuğu yola uy. De ki: “Bu tebliğe karşı sizden bir ücret istemiyorum. O (Kur’ân), bütün âlemler için ancak bir uyarıdır.” (Enam Suresi, 90)

Görüldüğü gibi diğer peygamberlerin de izlediği yol, son peygamberin de izlediği yol, tebliğden para kazanmamaktır.
Kuran’da bu kadar açık ve defalarca tekrarlanan bir gerçeğin, hala daha kendisine Müslüman diyen toplumda bilinmemesi, hala daha bu konu üzerinden tartışmalar olması, aslında dinimizdeki gerçeklerin nasıl da öğrenilmediğini gözler önüne seriyor.
Gerçek mümin, Allah rızası için yaptığı hiçbir işi, insanlardan maddi-manevi çıkar amacıyla yapmaz. Zekat verdiği insandan bile teşekkür beklemez. 
Beklentisi sadece Allah’tandır.

@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.