@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kumaşlardaki Büyük Tehlike

Kumaş deyip geçmeyin.
Kumaşlar yalnızca giyimde değil günlük hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkıyor.
Evimizin her bir yanında, arabalarda 
Giderek faydası yerine zararını görmeye başladığınız çeşit çeşit kumaş türleri.
Hayatımıza giren sentetik kumaşlar
Doğaldan uzaklaşarak endüstriyelleşmiş kumaş türleri vücudumuzun adeta iki yüzlü düşmanı gibiler.
Bir yandan bizi, evimizi, arabalarınızı şık gösteren kumaşlar diğer yandan vücut dokularımıza kanseri aşılayan canavarlar.
Naylon, polyester, akrilik, Rayon, Asetat ve triasetat Leke tutmaz, ütü gerektirmez, buruşmaz, güve kovucu her şey, nanoteknoloji ile üretilen suni kumaşlar
Artık yüzümüzü buruşturarak baktığımız pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir gibi doğal kumaşlar aslında tek dostumuz. dan öteye gitmiyor ne yazık ki.

En zararlı kumaş türleri
Naylon petrolden yapılır, kalıcı ve zararlı olabilen kimyasallar ile işlenir.
Polyester en tehlikeli kumaş. Polyester naylon ve plastikten elde edilir. Derinin hava almasını önler. Polyester ve naylon kumaşlar gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarmakla birlikte, çeşitli cilt hastalıklarına ve kadın hastalıklarına sebep olabilir. Polyester iç çamaşırlar sperm sayısı ve hareketliliğinde düşüşlere sebep olmaktadır. Hatat sürekli polyeterli ürün kullanan hanımların ani düşük yaptıkları görülmüştür.
Akrilik kumaşlar sentetik polimerler olan akrilik liflerinden yapılır. Gribal enfeksiyonlara sebep olabilir. Kanserojen salgı salan akrilik kumaşlardan uzak durmamız gerekir.
Rayon geri dönüştürülmüş odun hamurudur. Genellikle bu kumaş tür üretilirken kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit ile işlem yapıldığı bilinen gerçektir. 
Leke tutmaz ve buruşmaz kumaşların çoğu teflon gibi florlanmış kimyasallar ile işlenir.

Unutmayın!
Doğal olanlar da dâhil birçok kumaş
  • Deterjanlar,
  • Kimyasal boyalar,
  • Çekmeyi önlemeyici kimyasallar
  • Uçucu organik bileşenler,
  • Dioksin üreten ağartıcı,
  • Kimyasal yumuşatıcılar içeren önemli bir işleme tabii tutulan tüm kumaşlar aslında insan bedeni için zehirlidir, ağır metaller içerir ve çevreyi kirletirler.
Peki, Ne Yapmalıyız?
Ne yapalım sorusun net cevabı doğal olan kumaşları tercih etmek. Kimyasal kullanılmamaış olanlar. Bulun ve alın. Pamuk, ipek, keten, kenevir, yün, kaşmir.
Doğru Yöntemlerle Temizleyin: Mümkün olduğunca kuru temizlemeden kaçının, çamaşırlarınızı doğaya ve size zarar vermeyen doğal temizleyicilerle yıkayın.

@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.