@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Kabe, İhram Giymeye Hazırlanıyor
Her yıl Hac mevsiminde Mekke'deki Kabe-i Muazzama farklı etkinliklere sahip olmaktadır. 2023 yılı Kabe etkinlik takvimi de belli oldu
Bunların en başında Kabe'nin yıkanması, Kabe örtüsünün değiştirilmesi ve Kabe örtüsünün dokunma seviyesinden yukarıya kaldırılarak etek kısımlarının beyaz bir örtüyle kapatılması.
Suudi Arabistan her yıl düzenli olarak bir takvim doğrultusunda bu etkinlikleri sıra ile yapmaktadır.
Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığından edinilen bilgiye göre, Kabe örtüsü ile ilgili olarak faaliyetlerin takvimi de belli oldu.
Haccın yaklaştığının bir işareti olarak, Kâbe'nin örtüsü 3 metre yukarı kaldırılması ve pamuklu beyaz bezle kaplanması her yıl olduğu gibi bu yıl da Zilkade ayının 20. günü yapılması planlanıyor. 2023 yılında 9 Haziran Cuma gününe denk gelen gün Kabe-i Muazzama'nın örtüsünün etek kısmına beyaz örtü konulacak.
Türkler olarak bunu Kabe'nin ihrama bürünmesi olarak kabul etsek de, Suudi yetkilileri hacıların örtüden parça almalarını önlemek, çok dokunularak yıpranmasını engellemek için yapıldığını belirtiyorlar.
Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı 9 Haziran günü planlanan beyaz örtü etkinliğini, hava şartları elvermediği takdirde 25 Zilkade günü yani 14 Haziran Çarşamba günü yapılabileceğini de açıkladılar.
Öte yandan Kabe örtüsünün 1 Muharrem günü miladi takvime 19 Temmuz 2023 günü , Kabenin gül suyu ile yıkanacağı tarih olarak 15 Muharrem günü yani 2 Ağustos 2023 günü belirlendi.

@erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.