@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Avukatlardan Evlatları Öldürülen Suriyeli Aile İçin Tam Destek
Mersin Yenişehir'de Suriyeli bir ailenin 12 yaşındaki çocuğu 'fidye' için öldürüldü. Öldürülen çocuk için suçluların hak ettiği cezayı alması için Türkiye Barolar Birliği , tüm barolar adına açıklama yaparak, davanın takipçisi olacaklarını bildirdi.
Dün, Mersin'de Suriyeli ailenin kaçırılan 12 yaşındaki çocuğu 400 bin Euro 'fidye' isteyen kişi tarafından oturdukları sitenin bodrumunda öldürüldü. 
İddiaya göre, kuyumculuk yapan Suriyeli Halit Hayanked'in çocuğu Khaled Hayanked,'in kaybolmasından bir süre sonra aileyi telefonla arayan bir kişi çocuğun ellerinde olduğunu, 400 bin Euro fidye vermeleri durumunda serbest bırakacaklarını, polise haber vermeleri durumunda ise öldürecekleri tehdidinde bulundu. Bunun üzerine Halit Hayanked, durumu polise bildirdi.
İhbar üzerine olay yerine giden polis sitede araştırma yaptı, güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. Çocuğun siteden ayrılmadığını tespit eden polis, 3 bloklu sitenin A bloğunun bodrum katına girdiğinde, kaçırılarak alıkonulan çocuğun cansız bedenini halının arasına sarılmış halde buldu. Çocuğun cesedi, otopsinin ardından defnedildi.
Polis cinayet şüphelisi olarak site görevlisi Hasan C.'yi gözaltına aldı. 

Barolardan Tam Destek
Başta Mersin Barosu olmak üzere tüm barolar adına açıklamada bulunan İstanbul Barosu yaptığı açıklamada şunları belirtti.
"Yaşamın değerli olduğu bilincinden giderek uzaklaşan, kişisel menfaatleri ve parayı her şeyin önünde gören olumsuz ruh halinin günlük hayatımıza yansımalarını her gün görüyoruz. Bu anlayış toplumu her geçen gün daha büyük bir şiddet sarmalının içerisine soktuğu gibi bu sarmal en çok da kadınları ve çocukları hedef almaktadır.
12 yaşındaki bir çocuğun ailesinden fidye için kaçırılıp bir binanın bodrum katında öldürülmesi basit bir asayiş vakası olarak görülmemelidir. Üstelik benzer birçok olayda olduğu gibi burada da çocuğu tarif ederken, kendisinin ya da ailesinin etnik kimliğinin, nereden geldiğinin dile getirilmesi ayrımcılığa zemin hazırlamakta ve insanların doğuştan gelen temel hakları olduğu gerçeğinin önüne geçmektedir.
Bir insanın, bir çocuğun öldürüldüğü unutulmadan, çocukların hayatını korumakla görevli devletin ve kolluk güçlerinin, toplumun ve bireylerin, katledilen çocuğun ailesinin nereli olduğuna değil yaşam hakkının elinden alınmış olmasına odaklanması, çocukların ve tüm insanların yaşam hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerinin korunması çabasının gösterilmesi gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz. Şüpheli tutuklanmış olup biz aşağıda imzacı Barolar olarak yasal süreci Mersin Barosu ile birlikte takip edeceğimizi, kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Kaynak : İstanbul Barosu - 11.05.2023 - @erolkaranet

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam