@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kabede Suudi Çarşısı
Hacıları Kabe-i Muazzama'dan uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapmaya çalışan Suudi Arabistan'dan utandıran proje.. 
Kabe'ye "Suudi Çarşısı" adı verilecekmiş
Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı ve Kabe İmamı Şeyh Abdurrahman es-Sudeys, Suudi Arabistan tarafından yürütülen Mescid-i Haram'ı Genişletme Projesi'ne ilişkin yaptığı açıklamada Kabe'nin dış avlusunda yürütülen genişletme çalışmalarına "Saudi Arcade” (Suudi Çarşısı) adının verileceğini açıkladı. 
Açıklama sonrası sosyal medyada yeni ismin "çirkin" olduğuna dair yorumlar yapıldı. 
Suudi Basın Ajansı'nın (SPA) bildirdiğine göre, Pazar günü Sudeys, proje kapsamında inşaatı devam eden yapının "Suudi Revakı" "Suudi Çarşısı" olarak isimlendirilmesine karar verildiğini kaydetti.
İslam Dünyasının tepkisini çekmemek için şimdilik Harem çevresine "Suudi Revakı" anlamında "The Saudi Portico" diye yazan tabelalar asıldı.

Yeni yapılan alan ile birlikte Hacılara tavaf alanına girmeden, Mescidi Harem'in bugünkü alanının dışında tavaf yapabilme imkanı getirileceğini, 4 kattan oluşan "Suudi Çarşısı" adı verilen alanın 287 bin kişi kapasiteli olacağı ve saatte 107 bin kişiye tavaf imkanı sunacağı ifade ediliyor.

İlk defa Abbasi Halifesi Mehdi tarafından gölgelenmek amaçlı yaptırılan revaklar, zaman içerisinde yıpranarak kullanışsız bir hale gelmişti. Kanun-i Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan revakların onarımını yapmıştı. Osmanlılar tarafından yapılan revakların 2015 yılında geniş tartışmalar sonucu yerine kalmasını halen hazmedemeyen Suudlular, bu revakların adını Abbasi Revakları olarak ya da  halife Hz. Osman'ın adına vurgu yaparak Osmanlı adını kullanmaktan imtina etmeye devam ediyortlar.

Yeni İsim Dalga Konusu Oldu
Sosyal medyadan tepkilerini dile getirenler, bu isimlerin değiştirilmesi gerektiğini dile getirirken bir kısmı da "öğle namazından sonra Street Fighter oynayabilecek miyim?" diyerek dalga geçmeye başladı.
Suudiler, caminin koridorlarına “Suudi Çarşısı” yazan levhalarının asıldığı anı da “tarihi” olarak nitelendirdi. Twitter kullanıcıları, etiketin "hak edilmiş" olduğuna inanıyor. Öte yandan, bazı sosyal medya kullanıcıları, isme itiraz ederken, onu "tuhaf ve iğrenç" olarak nitelendirdi. Dini sembollerin siyasete dahil edilmesini haksız bir adım olarak görenler de yok değil.


Haber @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.