@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Zekat Gıda Olarak Verilebilir Mi ?
Zekatların en çok verildiği ay olan Ramazan ayı içerisinde bununla ilgili sorulan sorulardan biri de, Zekat Gıda Olarak Verilebilir Mi ?

Diyanet irşat ekibi bu konuda herhangi bir mahsur olmadığını dile getirdi. Yani, gıda olarak zekatın verileceği belirtildi. Ancak bazı ilmi konularda bilgi sahibi olanlarda "Zekât verdiğiniz kişilerin neye ihtiyacı olduğunu bilmeden onun adına karar vermeniz doğru değildir. Siz üzerinize düşen parayı nakit olarak onlara verin, onlar neye ihtiyaçları varsa onları alsınlar." şeklinde cevap vermektedir.

Yine bazıları da "Zekât para olarak verileceği gibi para eden, paraya dönüştürülebilen bir eşya olarak da verilebilir." şeklinde cevap vermektedir

Din İşleri Yüksek Kurulu konu hakkında şunları belirtmektedir.

"Zekat, gıda maddesi olarak verilebilir. bazı aileler için bu tür bir yardım daha geçerli olabilir. Ancak bir ailenin neye ihtiyacı olduğunu bilmezseniz, verdiğiniz gıda yerine para vermeniz daha geçerli olur. Ola ki, o parayla daha elzem bir ihtiyacını karşılamış olur"

Yapılan açıklamada şunlar da belirtildi.

"Zekat, yıllık olarak elde edilen diğer mal ve ürünlerden de verilebilir. Eğer elinizde yeni ve güzel görünen giyecekler ya da temiz ve dayanıklı olan yiyecekler varsa bunları da zekat vermek için kullanabilirsiniz.
Zekatınızı verirken dikkat etmeniz gereken konu, zekatınızı alacak kişinin bu aldığı zekata ihtiyacı olması ya da kullanabilecek durumda olmasıdır. 
Hatta, belki de bazı durumlarda zekatınızı bu şekilde vermeniz, alan taraf için daha hayırlı bile olabilir. Özellikle, alacağı parayı içki, kumar aleminde harcama olasılığından kuşkulanıyorsanız, böylesine zekatınızı yiyecek ya da giyecek olarak vermeniz kişinin ailesi ve çocukları için çok daha faydalı olabilir."

Zekatımızı tarladan elde ettiğimiz ürünlerden verebilir miyiz?
Evet, bu da mümkündür. Hatta, şâfîi mezhebine göre zekatınızı bu şekilde vermeniz daha uygun görülür. Bu yöntem kırsal hayat için oldukça uygun görünmektedir. Hanefi mezhebinde ise daha çok para, değerli eşya, giyecek ya da yiyecek tercih edilmelidir. Bu da şehir hayatı için daha uygun bir çözümdür.

@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.