@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kitap Yasağı Bu Kez Doktorlardan Geldi.
İlkokul öğrencilerine yönelik yayınlanan “Yaşlı Kadınla Doktor” isimli kitapta hekimlerin hırsız olarak lanse edilmesi üzerine harekete geçen Türk Tabipler Bİrliği kitaba yayın yasağı getirilmesini istedi.
Karatay Yayınları'ndan Tuğba Öztürk'ün editörlüğünde çıkan "Yaşlı Kadınla Doktor" isimli kitapta yer alan ifadeler, hekim camiasında büyük tepkilere neden oldu.
Kitapta, gözleri görmeyen bir yaşlı kadının parasını ödeyerek evine çağırdığı bir hekimin, kadının gözleri görmemesi nedeniyle evdeki eşyaları çaldığını anlatılıyor. Kitapta yer alan bu ifadeler, hekim camiası tarafından büyük bir öfkeyle karşılandı.
Kitapta yer alan öykünün aslında kitapta anlatılan hikayenin EZOP masallarından alındığı, Yunan masal klasiklerinde de yer alan bir bölüm olmasına rağmen doktorların hırsız olarak gösterilmenin etik olmayacağı vurgulandı.
Kitabın yayından kaldırılması için Milli Eğitim Bakanlığına müracaat eden TBB'ye Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, öz konusu eserin ders/eğitim kitabı olmadığı için görev alanı dışında kaldığını, yargıya giderek yayın yasağı isteyebilecelklerini, kitabın kendi sorumluluklarında olmadığını belirtti.
Yazıda, kitabın Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu çerçevesinde yetkili mahkemelerce incelenebileceği de belirtildi.
Türk Tabipler Birliği tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na yazılan yazıda "Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na yazılan yazıda bilimsel gerçeklerle uyumlu olmayan kitabın hekimler hakkında ayrımcılık içerdiğine, önyargı oluşturduğuna ve hırsızlık suçlamasında bulunduğuna dikkat çekilmişti.
Hekimlere ve tüm sağlık emekçilerine yönelik saldırıların yoğun yaşandığı bir ortamda çocukların farkındalık ile yetiştirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiği belirtilen yazıda, “Bölüm içeriği gelecekteki meslektaşlarımız ve onların aileleri, yani hekim olmak isteyen öğrenciler ve onların velileri için de rencide edici ve hayal kurmaktan bile kaçınmalarına neden olacak özensizliktedir. Kitabın aynı içerikle 2020 yılında tıpkı basımının yapılması, eleştiri ve önerilerin tümüyle göz ardı edildiğini de göstermektedir” denilmişti..
Yazıda ayrımcılıktan kaynaklı saldırıları teşvik edecek içeriğin yayından kaldırılması istendi." denilmişti.

Kaynak : TTB - @erolkaranet - 27.04.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.