@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

İşyerlerinin Nisan Ayı Zam Oranı Belli OlduTÜİK tarafından yapılan enflasyon oranları açıklandı. İşyeri Sahiplerinin zam oranı belli oldu. 

Mart 2023'de enflasyon yüzde %70,20 oldu.

Kira artış oranı her ay açıklanan enflasyon oranının ardından netlik kazanıyordu. Kiralara yapılan yüksek artışların ardından hükümet tarafından kira düzenlemesi devreye sokuldu. 
Bilindiği gibi, kira artış oranları enflasyon oranlarından TÜFE baz alınarak hesaplanıyordu. Ancak geçen yıl yapılan değişiklikle kira artış oranı 2023 Temmuz ayına kadar %25 olarak belirlenmişti.
TÜİK tarafından açıklanan oranlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri ve kiracılar için yasal kira artış oranı olarak Temmuz 2023 ayına kadar konutlar için uygulanmayacak.
Konutlarda %25 zam sınırı yeni bir düzenleme olmazsa 2 Temmuz’da sona erecek. Sonrasında işyeri gibi TÜFE 12 ay ortalaması uygulanacak.

Şubat ayında TÜFE on iki aylık ortalamalara göre yüzde %70,20 olarak gerçekleşti. Böylece iş yeri sahiplerinin NİSAN AYINDAN itibaren yapacağı zam oranı belli oldu. 

Yasa değişmeseydi 2023 NİSAN ayında KONUT SAHİPLERİ kiralara en fazla yüzde %70,20 oranında zam yapılabilecekti.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız

@erolkaranet - 03.04.2023

****************
#enflasyon #kirazammı #kira #kiracı #evsahibi #tuik #kiraoranı #kirayazam #zamoranı #kirazammı #kiradatüfe #işyerikirası #evkirası #sözleşme #kiraakti #kirasözleşmesi #emsalkira #tüfe #bugün #haber #sondakika #zam
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam