@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

HSK Ayrılıyor...Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa’da tarihi Göbeklitepe’de katıldığı özel bir tv programında Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun birbirinden ayrılacağına dair açıklamalarda bulundu. 

Bozdağ, yaptığı açıklamada "Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun birbirinden ayrılması bu gidişe dönük de belki bir ön adım olacaktır." dedi
Bozdağ yaptığı açıklamada "Hakim ve Savcının aynı kurul eliyle sevk ve idaresi, değerlendirilmesi gerçekten farklı anlamlar çıkarıyor, doğru da olmuyor." dedi.
İşte o açıklama;
"Bizim daha evveliyattan beri savunduğumuz esasında 2011’de yapamadık. 2016 değişikliğinde de olmadı. Fakat yeni dönemde Hakimler ve Savcılar Kurulu ayrı ayrı olacak ve Türkiye'de adli kollukla ilgili de daha ileri adımlar atılması, Türkiye'nin demokratik hukuk devleti vasfının güçlendirilmesi bakımından o dönem Türkiye ileriki aşamalarda o yana doğru da gidecek. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun birbirinden ayrılması bu gidişe dönük de belki bir ön adım olacaktır. Çünkü hakim karar verendir, hükmü verendir. Savcı iddia edendir. Biri suçluyor birisi belki beraat verecek. Belki ceza verecek. İkisinin aynı kurul eliyle sevk ve idaresi, değerlendirilmesi gerçekten farklı anlamlar çıkarıyor, doğru da olmuyor. Biz yeni dönemde eğer uzlaşma olursa bizim Anayasa değiştirme çoğunluğumuz olsa zaten yaparız. Ama partiler arası uzlaşma olursa, bu konuda bir adım atarsak Türkiye'nin hayrına yararına olur. 
Avukatlara Anayasal Güvence
Bakan Bozdağ, Avukatlarla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamalar doğrultusunda "Ayrıca biz tabii, avukatlarla ilgili Anayasal güvence de getirmek istiyoruz. Avukatlarımızın teminatları da hakimler, savcılar gibi Anayasa da yer alsın. Savunma hakkı da Anayasa da müstakil bir başlık olarak yer alsın ve avukatlarımız da Anayasal teminat altında görev yapsın. Birisi iddia makamı, birisi hüküm makamı, birisi de savunma makamı. Bu makamlar birbirine teminat bakımından da eşit olmalıdır. Onun için yeni dönemde biz burada da önemli bir makas değişikliğine gideceğiz ve orada da önemli bir değişikliği inşallah hayata geçireceğiz." dedi.

Kaynak . Adalet Bakanlığı - 25.04.2023 - @erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.