@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Fazla Prim Ödemek Suç mu?
İktidarın az prim ödeyenle yüksek prim ödeyeni “yoksullukta” eşitlemesine mağduriyete uğrayan 9 Milyon emekli maaşlarının asgari ücret seviyesinden daha aza indirilmesine tepki gösterirken, hükümetin adaletten uzak davranışını sorgulamaya başladı.
Emekliler, “Yüksek prim ödeyenleri cezalandıran sistem "ADALET DEĞİLDİR" diyerek tepkilerini dile getirmeye başladı. Hükümet sessiz kalmayı tercih ediyor.
İktidar, en düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya çıkardı. Asgari ücretten prim ödeyenler adeta bayram yaparken yüksek prim ödeyenler de mağduriyeti ve haksızlığı yaşamaya başladı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin "9 milyon emekli 7 bin 500 lira aylık alıyor" derken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) ise iktidarın yüksek ve daha fazla prim ödeyen ile daha az prim ödeyeni aynı noktada buluşturduğu “en düşük emekli aylığı” uygulaması tepki gösteriyor. Sendikası, destekçisi, hakkını savunaca kimsesi olmayan mağdur emekliler seslerinin duyulmamasından ve ADALETSİZLİKTEN şikayetçi.
Diğer yandan , TÜED Araştırma Müdürü Namık Tan, bu nedenle 2019 yılından itibaren sistem dışı bir ödeme biçimi olan “en az aylık ödemesi” getirildiğini anımsatarak şu açıklamayı yaptı.
“En az aylık ödemesine yapılan artışların diğer emekli gruplarına yansıtılmaması ise prim kazançları ve prim ödeme gün sayısı fazla olan emeklileri korumasız bırakmıştır. Bu nedenle öncelikle aylık hesaplama sisteminin değiştirilmesi ve zamların bütün emeklilere yansıtılması gerekiyor. En az aylık ödemesi seyyanen artışa dönüştürüldüğünden, prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı fazla olan emeklilerin aylıklarına son düzenlemeden herhangi bir artışın yapılmaması, yeni bir mağduriyetin yaratılmasına neden oldu.”
Tan, “Bu konuda emeklilerden de bizlere ‘Bu adalet mi’ şeklinde sorular geliyor. Yüksek prim ödeyenleri cezalandıran değil, emeklileri birlikte koruyan gösterge sistemine dönülmelidir” dedi.

Kaynak : TÜED - 30.04.2023 -@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.