@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Nar Ekşili Soslar YasaklandıResmi Gazete'de yayınlanan Yönetmelikle Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Yapılan değişikle Yönetmeliğe nar ekşisi içeriği ile ilgili bilgiler eklenerek bunun haricinde nar ekşisi izlenimi veren sosların satışı yasaklandı.

Nar Ekşili Soslar Neden Yasaklandı
Nar ekşili sos: nar konsantresinin su ile seyreltilerek içine glikoz şurubu, asitlik düzenleyici, renklendirici ve koruyucu ilave edilerek elde edilen bir sos türü olduğu ve piyasa da mevcut hali, insan sağlığı açısından sakıncalı bileşenler içermesi yüzünden bakanlık yasak etti.

Yönetmeliğin tam metni şöyle:

24 Mart 2023 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 32142

YÖNETMELİK


Tarım ve Orman Bakanlığından:
TÜRK GIDA KODEKSİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 19/2/2020 tarihli ve 31044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(4) Nar ekşisine nar, nar suyu ve/veya nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemez. Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemez.”

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(2) 9 uncu maddenin dördüncü fıkrası kapsamında yurt içinde piyasaya arzına izin verilmeyen ürünler, 30/6/2024 tarihinden sonra piyasada bulunamaz.”
MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütür.


Kaynak : Resmi Gazete - 24.03.2023 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.