@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Vaniköy Cami Açılıyor..
İstanbul Üsküdar Çengelköy'de bulunan tarihi Vaniköy Camii yeniden inşa edilerek Ramazan ayında Müslümanların ibadetlerine hazır hale gelecek. Ramazan ayının gelmesiyle cemaatine kavuşacak olan Vaniköy Cami iki yıl önce yanmıştı. 360 Yıllık caminin yeniden ayağa kalkmasına semt halkı mutlulukla karşıladı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, caminin açılışını yayınladığı video ile sevinçle duyurdu.
Kasım 2020'de çıkan yangın sonrasında küle dönen tarihi eseri, Kalyon Vakfı aslına uygun olarak restore etti..
İstanbul'un tarihi yapılarından biri olan Vaniköy Camii'nin restorasyonu tamamlandı. Çam keresteleri Dursunbey´den, meşe keresteleri Yenice´den, mermerleri Marmara Adası´ndan getirterek özgün malzemelerle yenilenen camide daha çok İstanbul'un tarihi ve kültürel yapısını anlatacak 1600 kitaplık kütüphane de yer alacak.
Cami bölümü, Hünkar Mahfili ve şadırvanıyla bir buçuk dönümlük arazide yer alan Vaniköy Camii'nin yeni hali Boğaz'ın muhteşem manzarasıyla benzersiz bir uyum içinde tarihi kimliğine uygun bir şekilde yenilendi.


Hünkâr Kasrı’nın zemin katında yangının etkisi ile tahrip olan sıva parçaları kaldırıldığında, bezemeli başlıkları olan ahşap sütunlar da ortaya çıktı. 
Osmanlı padişahlarından 4´üncü Mehmed devrinde, Vani Mehmed Efendi tarafından 1665 yılında yaptırılan, büyük bir kısmı ahşaptan oluşan ve halk arasında `Vaniköy Camii´ olarak bilinen Vani Mehmed Efendi Camisi, 15 Kasım 2020'de meydana gelen yangında büyük hasar görmüştü. Kullanılamaz hale gelen caminin yenilenmesi için Kalyon Vakfı ile İstanbul Vakıflar 2´nci Bölge Müdürlüğü ve Mehmed Vanî Vakfı arasında Restorasyon Protokolü imzalanmıştı.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Vaniköy Caminin hbaberini "İçimiz yanmıştı, çok üzülmüştük ama eserin yangın öncesi alınmış olan 3 boyutlu lazer kaydının da varlığıyla 
yangının tüm izleri geçmişte kaldı. Boğazın incisi, yadigarı; restorasyon bitti, açılış çok yakında…" şeklindeki sözleriyle bir video ile paylaştı.
 Vaniköy Cami Kasım 2020'de bu şekilde yanmıştı


Erol Kara - 20.03.2023 - @erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.